×

70-latka urodziła pierwsze dziecko. Została mamą po 54 latach małżeństwa

Czasem słyszymy, że mężczyzna w wieku 60-70 lat, został ojcem. A czy kobieta w tym wieku może zostać mamą? Zdarza się i tak. Ta 70-latka urodziła pierwsze dziecko. Jak to możliwe? I dlaczego tak późno zdecydowała się na macierzyństwo?

70-latka urodziła pierwsze dziecko

Chandravati z Radżastanu w Indiach od dawna starała się o to, by zostać mamą. Mimo wielu nieudanych prób kobieta nie straciła nadziei. Mogła także liczyć na wsparcie ze strony starszego o 5 lat męża, który również marzył o powiększeniu rodziny. Małżeństwo starało się o potomka od… 1968 roku!

Choć wielu już dawno by się poddało, Chandravati nie dała za wygraną. Dzięki metodzie in vitro kobieta zaszła w ciążę po 54 latach małżeństwa.

Łzy szczęścia napływają do oczu Chandravati raz po raz

– mówi wzruszony 75-letni ojciec dziecka.

Mama i dziecko czują się dobrze. Maluszek po narodzinach ważył 3,17 kg.

To prawdopodobnie pierwszy przypadek Radżastanu, kiedy 75-letni mężczyzna i 70-letnia kobieta mają dziecko

– donoszą lokalne media.

Do trzech razy sztuka

Chandravati i jej mąż w akcie desperacji zwrócili się do centrum leczenia bezłodności. Trzecia próba zapłodnienia in vitro okazała się udana. Para przyznaje, że radość z powodu narodzin dziecka miesza się z obawami. Para ma świadomość, iż trudno jest wychować dziecko w tak zaawansowanym wieku. Jednak pragnienie powiększenia rodziny okazało się silniejsze, niż strach.

„New Indian Express” podkreśla, że dla Chandravati była to ostatnia szansa na dziecko. W czerwcu br. wprowadzono regulacje, z których wynika, że „żadne centrum leczenia niepłodności in vitro nie może zapewnić leczenia kobietom i mężczyznom w wieku powyżej 50 lat”. Czy to oznacza, że nie usłyszmy już o tak ekstremalnych przypadkach…?

Jesienią ubiegłego roku inna 70-letnia mieszkanka Indii Jivunben Rabari powitała na świecie synka. Również w tym przypadku rodzice skorzystali z zapłodnienia in vitro.

Jednak tytuł najstarszej matki na świecie póki co należy do Erramatti Mangayamma, również mieszkanki Indii. Kobieta została mamą w wieku 74 lat. W dodatku urodziła bliźniaczki.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij