×

Historyczne odkrycie! Ten gigantyczny ślad dawno temu pozostawił po sobie dinozaur.

Około 80 milionowo letni ślad dinozaura o średnicy 1,2 m został znaleziony w Boliwii. Jest bez wątpienia jednym z największych tego typu odkryć! Pozostawiony odcisk prawdopodobnie należał do abelizaura – dwunożnego, potężnego drapieżnika.

Olbrzymia glina, na której widoczny jest ślad została znaleziona przez przewodnika 64 km od centrum miasta boliwijskiego Sucre. Starożytne gliny w tym regionie były z natury miękkie, dlatego doskonale nadawały się do zachowania śladów po wymarłych dinozaurach. Wiele informacji na temat abelizaurów pozostaje jednak wciąż nieznana.

„Ten bardzo dobrze widoczny odcisk jest większy niż jakikolwiek inny odkryTy do tej pory w tym czy innym obszarze” – mówi Sebastian Apesteguia, argentyński paleontolog pracujący na Narodowym Uniwersytecie La Plata.

GROVER MARQUINA

GROVER MARQUINA

Większość wiadomości oparta jest na podstawie skamieniałej czaszki zwierzęcia, która została wykopana w Argentynie w 1983 roku.

gigantyczny-slad-dinozaura-2

To dzięki niej stwierdzono, że okaz mógł mierzyć 9 metrów wysokości – dane są jednak bardzo ogólne, gdyż ciężko jest to stwierdzić na podstawie samej wielkości głowy.

Odkryty ślad pokazuje jak masywną bestią był ten gigant. Istnieją rozsądne dopasowania pomiędzy wielkością stopy, a wysokością dinozaura, dzięki czemu można z większą precyzją wskazać jego rozmiary. Abelizaury były prawdopodobnie opierzone i tak jak Tyranozaury, które pojawiły się około 13 mln lat później były niebezpiecznymi drapieżnikami.

Mimo, że wymarły 66 mln lat temu, pozostawiły po sobie dużą ilość kości wciąż odkrywanych przez paleontologów. To dzięki nim wiemy, że te gigantyczne bestie bardzo długo rządziły światem!

Polecane

Może Cię zainteresować