×

Naukowcy odkryli wirusa sprzed milionów lat! Czyżby mógł zagrozić naszej cywilizacji?

Niezwykłe znalezisko! Prehistoryczny wirus w bursztynie zaskoczył naukowców, którzy wysunęli niezwykłą tezę odnośnie padogenów w historii ewolucji!

Prehistoryczny wirus w bursztynie

Naukowcy odkryli dowody, że wirusy istniały w czasach dinozaurów! Wszystko dzięki karaluchowi, który utknął w bursztynie 98 milionów lat temu. Zespół paleontologów, kierowany przez dr Petera Vrsansky’ego ze Słowackiej Akademii Nauk i złożony ze ekspertów ze Słowacji, Chin, Niemiec i Singapuru, znalazł dowody na obecność wirusa w wymarłych drapieżnych karaluchach zachowanych w bursztynie kredowym Myanmaru.

Odkrycia dokonano we wrześniu 2019 roku. Jeden karaluch z nowo odkrytego gatunku, zwany Stavba babkaeva, wykazuje nierozwinięte tylne i symetrycznie zdeformowane przednie skrzydła. Są to objawy zakażenia wirusem zdeformowanego skrzydła spowodowanym przez patogenne wirusy DWV-Iflavirus. Vrsansky wypowiedział się dla Central European News: 

Zdecydowanie jest to dowód wirusów w czasach dinozaurów, ich czas był czasem pasożytów i wirusów.

Większość badaczy spodziewała się, że wirusy są stare, ale tutaj pojawia się konkretny wirus ((+) ssRNA Iflavirus), o którym wiadomo, że powoduje te objawy i występuje do dziś.

To także dowód, że lasy dinozaurów były nie tylko zróżnicowane, ale także niezwykle podobne do współczesnych, choć bez prawdziwych kwitnących drzew.

Dobry przyjaciel wirus!?

Peter Vrsansky wysunął niezwykle ciekawy wniosek na podstawie swojego odkrycia. Sugeruje on, że wirusy… są niezbędne w ekosystemie i wspierają rozwój gatunków! Ich występowanie mogło także wpłynąć na wymarcie prehistorycznych gadów:

Można podejrzewać, że wirusy atakował dinozaury, doprowadzając do zmniejszenia ich populacji. Co więcej, skoro przetrwał co najmniej 100 milionów lat, musi w jakiś sposób być potrzebny w ekosystemie. Wygląda na to, że reprezentują one innego kluczowego gracza w ewolucji, powodując odporność jego nosicieli w czasie geologicznym. Wszystkie organizmy są na nie podatne. więc wydaje się, że są pomocne. Pomagają systemowi genomów współczesnego organizmu w byciu bardziej stabilnym na błędy i pomyłki.

Do dziś występuje w środowisku

Wirus ten występuje do dzisiaj i na swój „cel” nie wybiera ludzi. Atakuje on głównie pszczoły na całym świecie i powoduje, że skrzydła owadów źle się wykształcają. Dlatego jest nazywany wirusem zdeformowanych skrzydeł. Zarażone nim osobniki szybko giną z powodu tego, że nie mogą normalnie funkcjonować.

Matka natura potrafi niezwykle zaskakiwać. Pomyślałby kto, że prehistoryczny wirus w bursztynie zostanie odkryty przy pomocy karalucha ?

Źródła: menway.interia.pl, www.dailystar.co.uk, l24.lt
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Imgur

Może Cię zainteresować