×

Miniaturowy dinozaur znaleziony w bursztynie! To najmniejszy przedstawiciel tych zwierząt

Najmniejszy dinozaur zamknięty w bursztynie został odkryty przez chińskich naukowców. Jest tak mały, że utknął w żywicy miliony lat temu!

Najmniejszy dinozaur zamknięty w bursztynie

Około 99 milionów lat temu  ten niezwykły i niesamowicie mały dinozaur podobny do ptaka utknął w żywicy drzewnej. Ta ostatecznie stwardniała w bursztyn, zachowując w doskonałym stale prawdopodobnie najmniejszego dinozaura, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi. Ten niezwykły gad kopalniany nazywa się Oculudentavis khaungraae i był tak niewielki, że ważył tylko 2 gramy! Sama czaszka łącznie z dziobem ma tylko 7,1 mm co oznacza, że to zwierze jest mniejsze od kolibra.

O odkryciu opowiedział Jingmai O’Connor, starszy profesor paleontologii kręgowców w Chińskiej Akademii Nauk:

Mimo swojej wielkości ta mała bestia prawdopodobnie nie była nieśmiała; miała około 100 zębów i były ostre. Ma więcej zębów niż jakikolwiek inny ptak mezozoiczny którego znamy.  Zęby znajdują się nawet w tylnej części szczęki, co sugeruje, że zwierzę może naprawdę otworzyć dziób naprawdę szeroko.

Mieszkaniec wysp

Skamielina odkryta w Myanmarze została ochrzczona Oculudentavis khaungraae , czyli „ptakiem o zębach oka”. Nazwa powstała w wyniku połączenia łacińskich słów „oculus” (oko), „dentes” (zęby) i „aves” (ptak).  Ma duże oczodoły po bokach głowy jak nowoczesne jaszczurki, a oczy mają wąskie otwory, które ograniczają dopływające światło.

To silna wskazówka, że ​​zwierzę było aktywne w ciągu dnia. Górne i dolne szczęki Oculudentavisa są pełne ostrych zębów – najczęściej spotykanych na każdym ptasim przodku – co oznacza, że był to drapieżnik, który prawdopodobnie zjadał owady i inne małe bezkręgowce. Naukowcy uważają, że niewielki rozmiar tego gatunku jest przykładem „ karłowatości wyspiarskiej ”, ponieważ prawdopodobnie zamieszkiwał on łuk wysp, które istniały tam, gdzie dzisiaj jest Birma. J

Jak widać dinozaury to nie tylko te wielkie potwory, które widzimy na ekranie kin ?

Źródła: www.livescience.com, www.tvp.info, www.sciencemag.org, www.rmf24.pl, newatlas.com
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter, YouTube

Może Cię zainteresować