×

16 rzeczy związanych z porodem, o które boisz się zapytać. Jednak bardzo chciałabyś to wiedzieć.

Chyba każda kobieta, która planuje kiedykolwiek zostać mamą, chciałaby wiedzieć, co takiego dzieje się za zamkniętymi drzwiami sali porodowej. Z filmów można dowiedzieć się obecnie naprawdę dużo, ale jest jeden mały szczegół – one nie oddają wszystkiego takim, jakim jest w rzeczywistości… Coś przerysują, coś podkolorują, a co innego udramatyzują…

BuzzFeed rozmawiało z doktor Jane Minkin, profesorem ginekologii i położnictwa w Yale School of Medicine. Dowiedzcie się, jak to wszystko wygląda teoretycznie. A po więcej… Należy udać się na porodówkę, to trzeba po prostu przeżyć :)

#1 Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy KUPY

via GIPHY

Wszyscy robią kupę podczas porodu. Jeśli nie, to znaczy, że za słabo prą – mówię to każdej mojej pacjentce.

Dzięki takim osobom, jest łatwiej i na pewno mniej krępująco. Nie obawiaj się tego, a uznaj to po protu za coś zupełnie normalnego.

#2 Gigantyczna bielizna

Tak to prawda, po porodzie kobieta musi zakładać specjalną, przewiewną bieliznę i podkłady po porodowe (hmm… to takie baaaaardo duże podpaski). Bielizna po to, aby ewentualna rana po szyciu szybciej się goiła, a także po to by dobrze trzymała podkład. Sam podkład, aby krew z martwymi komórkami miała się gdzie zatrzymać – na początku jest jej bardzo dużo.

#3 Pęknięte krocze

via GIPHY

Niestety to prawda. Kobieta może tam pęknąć wszerz, wzdłuż i to nawet do samego odbytu. Jest na szczęście sposób, który może temu zapobiec – masaż krocza. Dr Minkin wyznaje, że odchodzi się już od nacinania krocza przy porodzie i pozwala się na naturalne zachowanie tkanek.

#4 Cewnik

via GIPHY

Jeśli sytuacja będzie wymagać zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego, kobieta nie da rady oddać moczu samodzielnie. Dlatego konieczne będzie podłączenie cewnika. Funkcja włókien odpowiedzialnych za ten stan wraca jako ostatnia.

#5 Stożkogłowy

via GIPHY

To zupełnie normalne, że dziecko, które przyszło na świat siłami natury, ma odrobinę wydłużoną główkę. Doktor Minkin uspokaja jednak wszystkie mamy – to zwykle ustępuje po kilku dniach i główka zaczyna być bardziej zaokrąglona.

#6 Wymioty

via GIPHY

Kobiety mogą wymiotować około 4-centromerowego rozwarcia i ponownie około 8-centymertowego. To refluks. Jeśli czujesz mdłości i wymiotujesz, to oznaka zbliżającego się porodu.

#7 Łożysko

via GIPHY

Po tym jak na świat przyjdzie Twoje wyczekiwane maleństwo, musisz jeszcze urodzić łożysko. Niestety, jest to prawdą. To ostatni etap porodu. Trwa on zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

#8 Rozwarcie

via GIPHY

Kobieta zaczyna przeć przy 10 centymetrach rozwarcia. Położne sprawdzają jego szerokość za pomocą palców.

#9 Studenci medycyny, pielęgniarstwa

via GIPHY

Przecież oni też muszą się gdzieś tego nauczyć, żeby pomagać innym kobietom tak, jak Tobie pomagają teraz doświadczeni ludzie…

#10 Rozciągnięta wagina

via GIPHY

Zazwyczaj wagina wraca do normalnych rozmiarów. Czasami – w przypadku pęknięcia – wymaga szycia. Pani Doktor zaleca swoim pacjentkom, aby szczególnie po porodzie ćwiczyły mięśnie kegla.

#11 Biodra

via GIPHY

Poprzez wydzielanie hormonu o nazwie relaksyna Twoje biodra będą się delikatnie rozszerzać. Jednak, po porodzie zaczną wracać do wcześniejszych rozmiarów.

#12 Brzuch

via GIPHY

Brzuch nie stanie się automatycznie płaski po tym, jak na świat wydasz maleństwo. Ten proces zajmuje aż 6 tygodni, mniej więcej tyle trwa proces obkurczania się macicy po porodzie.

#13 Suchość pochwy, a karmienie

via GIPHY

W okresie karmienia piersią kobiety mogą uskarżać się na uczucie suchości pochwy. Wszystko to wina estrogenu, który odpowiada m.in. za wilgotność pochwy. W tym czasie panie mogą potrzebować np. podczas stosunku dodatkowego nawilżenia.

#14 Seks po

via GIPHY

Każda kobieta musi przede wszystkim wiedzieć to, że karmienie piersią nie uchroni jej przed ponownym zajściem w ciążę. A z samym seksem najlepiej zaczekać do pierwszej wizyty kontrolnej po porodzie.

#15 Ból

via GIPHY

Będzie bolało. To może być najgorszy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczyłaś w swoim życiu. Nie ma co ukrywać… Jednak, zaraz po porodzie go zapominasz.

#16 Siara

via GIPHY

Siara – tak określa się początki pokarmu. Może on zacząć wypływać jeszcze przed porodem, a czasami pojawić się dopiero jakiś czas po.

Trochę Wam się rozjaśniło?

Może Cię zainteresować