×

Erupcja wulkanu na wyspie Tonga! Fala uderzeniowa dotarła aż do Polski

Potężna erupcja wulkanu na wyspie Tonga! Wybuch był tak poważny, że jego fala uderzeniowa dotarła aż do Polski! W sobotę o 20:23 odczytano ją na Kasparowym Wierchu. Poinformował o tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Fala uderzeniowa odczuwalna w Polsce

Erupcja podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, który znajduje się w pobliżu archipelagu wysp Tonga na Pacyfiku miała miejsce w sobotni poranek około godziny 6 rano. Wspomniany wulkan ma około 1800 metrów wysokości i 20 kilometrów szerokości. Położony jest w odległości 65 kilometrów od stolicy Tonga – Nuku’alofa. Jak się okazuje, jest to prawdopodobnie najsilniejsza erupcja tego wulkanu w XXI wieku.

Zdarzenie to wywołało tsunami, które w nocy z soboty na niedzielę uderzyło w wybrzeże Japonii. Co więcej, fala uderzeniowa dotarła nawet do Polski. Dało się ją odczuć na Kasprowym Wierchu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował:

Ciekawostka: Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około godz. 6 rano

Potężna erupcja wulkanu na wyspie Tonga. Naukowcy pod wrażeniem

Według wulkanologów z University of Auckland była jedna z największych erupcji w Tonga w ciągu ostatnich 10 lat. Shane Cronin w rozmowie z BBC zaznaczył:

To jedna z bardziej znaczących erupcji co najmniej ostatniej dekady. Najbardziej niezwykłą rzeczą w tym jest to, jak szybko i gwałtownie erupcja się rozprzestrzenia. Spodziewam się, że na Tonga osiadło wiele centymetrów popiołu

Co więcej, erupcja ta była widoczna nawet z kosmosu. Zdjęcia i filmy robią ogromne wrażenie. Zobaczcie sami:

Źródła: www.polsatnews.pl, www.o2.pl, tvn24.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij