×

Czy epidemia koronawirusa zakończy się z pierwszym letnim upałem?

Czy wybuch covid-19 spowodowany przez nowy koronawirus zniknie w miarę nagrzewania się półkuli północnej? Zostało to zasugerowane przez niektórych badaczy. Czy upalne lato pokona wirusa?

Epidemia koronawirusa zakończy się latem?

Badawcze mają nadzieję, że wysoka temperatura zwalczy epidemię koronawirusa. Te tezy zostały powtórzone przez niektórych przywódców politycznych. W tym prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził:

Upał, ogólnie mówiąc, zabija tego rodzaju wirusa. Wiele osób uważa, że ​​to ustępuje w kwietniu, gdy nadchodzi upał.

Politycy próbują uspokoić społeczeństwo

Trump nie jest jedynym politykiem, który wysuwa takie tezy. Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancock, powiedział w zeszłym tygodniu reporterowi ITV Tomowi Clarke’owi, że nadzieją na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa jest wysoka temperatura. Ma nadzieję, jeśli wirus dotrze do Wielkiej Brytanii stanie się to dopiero wiosną lub latem. W tym miesiącach będzie się z pewnością wolniej przenosił.

Temperatura zabije wirusa

Uważa się, że wirus może przetrwać do czterech dni na powierzchni przedmiotów lub przenosząc się w powietrzu. Niektórzy badacze, w tym Paul Hunter z University of East Anglia w Wielkiej Brytanii uważają, że nowy koronawirus nie przetrwa tak długo w cieplejszych warunkach. Jak twierdz Paul Haunter:

Jednym ze scenariuszy jest wymarcie wirusa latem. Innym ekstremalnym scenariuszem jest to, że liczba chorych zmniejszy się latem, ale wróci ponownie zimą. Dojdzie do epidemii ponieważ wirus rozprzestrzeni się prawie wszędzie.

Co sądzicie o kierunku epidemii?

Źródła: www.newscientist.com, zdrowie.wprost.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować