×

Już niedługo pojawią się e-dowody osobiste. Będą miały kilka istotnych funkcji

Dawno zapowiedziane elektroniczne dokumenty tożsamości będą dostępne od przyszłego miesiąca. Powstają przy współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Nowy dokument ma przede wszystkim ułatwić obywatelom komunikacje elektroniczną z administracją, ale to tylko jedna z jego funkcji.

Ministerstwo Cyfryzacji

Już niedługo w naszych portfelach

Wnioski o dowód można będzie składać już od 4 marca, a pierwsze dokumenty trafią do rąk obywateli po 10 marca. Szata graficzna będzie bardzo podobna do obecnej, niewielkie zmiany dotyczą sposobu rozmieszczenia informacji. Do informacji znajdujących się na pierwszej stronie dodany będzie numer CAN, dzięki któremu wykorzystamy funkcje e-dowodu. Dodatkowo CAN ochroni dane przed odczytaniem przez osoby niepożądane.

Nowe dokumenty będą zawierały chip z danymi identyfikacyjnymi i zdjęciem biometrycznym. Co istotne, nie ma konieczności wymiany aktualnie posiadanego dowodu, jeśli nie złożymy wniosku wcześniej, dokument nowej generacji dostaniemy z upływem terminu ważności poprzedniego dowodu. Na obrazku poniżej możecie zobaczyć wizualizację e-dowodu udostępnioną przez MSWiA.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ułatwienia dostępu i nowe funkcje

Oczywiście tak jak do tej pory, główną funkcją dowodu będzie potwierdzanie naszej tożsamości. W ramach nowych możliwości, dokument pozwoli weryfikację profilu osobistego w usługach online. To oznacza, że zapewni logowanie do portali administracji publicznej – nie tylko polskiej, ale też europejskiej. E-dowód ma przyśpieszyć i ułatwić komunikację ze służbą zdrowia oraz  odprawę na lotniskach.

W dokumencie będzie również można umieścić odpowiednie podpisy certyfikowane i kwalifikowane, co z kolei pozwoli na podpisywanie dokumentów i umów. Ta funkcja z pewnością ułatwi życie przedsiębiorcom.

Wymiana dotychczasowych dokumentów potrwa 10 lat, ponieważ e-dowody mają zastąpić je w naturalny sposób. Wnioski można składać we właściwych urzędach gminy.

Może Cię zainteresować

zamknij