×

Nowe dowody osobiste już od 2 sierpnia. Jednak nie wszyscy muszą je wymieniać

Nowe dowody osobiste wprowadzane od 2 sierpnia będą miały odcisk palców właściciela. Jednak nie wszyscy będą musieli wymieniać dokumenty. Kogo obejmie zmiana?

Nowe rozporządzenie unijne

Z dniem 2 sierpnia rozpocznie się w Polsce wymiana dowodów osobistych. Powodem jest konieczność dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Na nowych dowodach osobistych znajdą się odciski palców właściciela dokumentu oraz odręczny podpis. Zmiana jednak nie obejmie wszystkich. A przynajmniej nie od razu.  Jak informuje dział cyfryzacji:

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Konieczność wymiany dowodu osobistego mało kogo zachwyca, zwłaszcza że mniej więcej w tym samym czasie trzeba będzie wymienić dotychczasowe bezterminowe prawo jazdy. Wymiany dokonać będą musieli wszyscy kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku. Na szczęście, tak, jak w przypadku dowodów osobistych, będzie na to trochę czasu.

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej minister Marek Zagórski, pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa, nowe dowody osobiste mają wiele zalet i znacząco zwiększą bezpieczeństwo obywateli:

Zmiany, które wejdą w życie, mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online.

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, każdy, kto chce złożyć przez internet wniosek o nowy dowód osobisty, ma na to 111 dni.  Od 2 sierpnia nie będzie już można składać wniosków online. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.  Jak informuje Kancelaria w oficjalnym komunikacie:

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Jak informuje KPRM, składanie wniosków online nadal będzie możliwe w przypadku dokumentów dla dzieci do 12. roku życia, bo unijne rozporządzenie nie wymaga pobierania od nich odcisków palców.

Już w najbliższy wtorek Sejm rozpocznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, uwzględniającym wytyczne Parlamentu Europejskiego i Rady Europy.

 

 

Źródła: wiadomosci.onet.pl

Polecane

Może Cię zainteresować