×

Dzisiaj w całej Polsce paraliż miast! „Tam gdzie możecie. Dotkliwie. Do skutku”

Dzisiaj w całej Polsce paraliż miast! „Blokujemy wszystko” – zapowiadają organizatorki protestów i zachęcają, by manifestacje były dotkliwe. W godzinach szczytu protestujący zablokują ronda, skrzyżowania, wjazdy i wyjazdy. To kolejna tak duża akcja po piątkowych demonstracjach.

Milczące marsze przed biurami PiS

To święto Wszystkich Świętych było wyjątkowe z wielu powodów. Przerażająco opustoszałe nekropolie, znicze pod bramami cmentarzy, a na ulicach miast milczące marsze strajkujących kobiet.

Chryzantemy i znicze kupowano nie tylko po to, żeby wesprzeć handlujących. W wielu miejscach stawiano je przed biurami Prawa i Sprawiedliwości. To kolejna forma wyrażania sprzeciwu wobec wyroku TK z 22 października. Tym razem protestujący maszerowali w ciszy.

Jak informuje Polsat News, w niemal całkowitej ciszy kilkaset osób przemaszerowało ze zniczami ul. Piotrkowską w Łodzi.

W Szczecinie w czasie milczącego marszu przed siedzibą PiS zostawiono dziesiątki doniczek z chryzantemami oraz zniczy. Znicze pojawiły się też przed siedzibą Radia Maryja w Toruniu. We Wrocławiu przed siedzibą PiS pojawiło się hasło „Tu umarło moje poczucie bezpieczeństwa”. W Poznaniu znicze utworzyły napis „***** ***”.

Rada Konsultacyjna i „mapa represji”

Wczorajszy dzień dla protestujących był ważny również z innego powodu. Ogólnopolski Strajk Kobiet przedstawił pierwsze postulaty Rady Konsultacyjnej. W jej składzie znaleźli się m.in. Barbara Labuda, Danuta Kuroń i Michał Boni.

Rada ma pracować nad tym, aby głosy masowych protestów w Polsce (…) zebrać i uporządkować. Tak, aby żaden głos nie zginął

– przekazała w niedzielę mediom Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet.

Wśród pierwszych postulatów Rady Konsultacyjnej wymieniono te, które najczęściej pojawiają się podczas ulicznych manifestacji. Kwestia aborcji i pełni praw kobiet, prawa społeczności LGBT, wsparcie osób niepełnosprawnych, wprowadzenie świeckiego państwa i usunięcie religii ze szkół, zaradzenie katastrofie klimatycznej czy likwidacja tzw. śmieciówek na rynku pracy.

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował również nową interaktywną mapę, która pokazuje kiedy i w jakich miastach planowane są demonstracje.

Przed wami nasza nowa strajkowa mapa, dzięki której nie tylko zobaczycie, co i gdzie się dzieje, oraz ile was będzie, ale także możecie dodać swoje własne wydarzenie

– poinformowano.

Dzisiaj w całej Polsce paraliż miast!

W piątek w warszawskim strajku wzięło udział ok. 100 tys. osób. Jednak w całej Polsce manifestujących mogło być nawet 800 tys. Na dziś zapowiadane są kolejne ogromne protesty. To już 11. dzień manifestacji.

W wielu polskich miastach, podobnie jak w poprzedni poniedziałek, kierowcy muszą się przygotować na utrudnienia w ruchu.

Tam gdzie możecie, tam gdzie jesteście, tak jak czujecie. Dotkliwie. Do skutku

– apeluje OSK w mediach społecznościowych.

W Warszawie manifestacja zacznie się o godz. 17 i trwać do godz. 20. Ogólnopolska akcja blokowania ulic ma rozpocząć się o godz. 16.

Według interaktywnej mapy oddolne inicjatywy pojawią się również w wielu mniejszych miastach. Terminy i lokalizacje można sprawdzić TUTAJ.

Blokujemy samochodowo, rowerowo, pieszo, jakkolwiek nam serce dyktuje. Blokujemy, gdziekolwiek nam serce dyktuje, wjazdy i wyjazdy, skrzyżowania, ronda

– czytamy na Facebooku.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować