×

Dziecko Meghan i Harry’ego nie może otrzymać tytułu książęcego. Nie należy się mu

Wiadomość o tym, że książę Harry i Meghan Markle spodziewają się dziecka, wstrząsnęła mediami na całym świecie. Kolejne royal baby przyjdzie na świat na wiosnę 2019 roku. Dziś już wiadomo, że maleństwo nie będzie księciem ani księżniczką w przeciwieństwie do kuzynów – księcia Louisa, księcia George i księżniczki Charlotte.

Komu należy się tytuł książęcy?

Już w 1917 roku król Jerzy V zadecydował, że tytuł książęcy będzie przysługiwał tylko najstarszemu żyjącemu synowi najstarszego syna Księcia Walii. W tym przypadku tytuł odziedziczył mały następca trony, George. Królowa Elżbieta zmieniła jednak obowiązujące prawo i zezwoliła na nadawanie tytułów książęcych wszystkim dzieciom Williama. Z tego powodu Charlotte i Louis również mają tytuły książęce.

Dzieci Meghan i Harry’ego nie będą miały takiego przywileju

Nieco inaczej ma się to jednak w przypadku potomków Meghan i Harry’ego. Ich dzieci na chwilę obecną nie będą miały takiego przywileju, a co za tym idzie przysługiwać im będą inne tytuły. Syn książęcej pary otrzyma bowiem tytuł hrabiego Dumbarton. Jeśli na świat przyjdzie córką książęcej pary, będziemy mieć do czynienia z lady Mounbatten-Windsor.

Może się to jednak zmienić

Niewykluczone, że królowa Elżbieta znowu zmieni prawi i wyda dekret, na mocy którego dzieci księcia Harry’ego i księżnej Meghan również otrzymają tytuły książęce. Wszystko leży więc w jej rękach.

Czy tak się stanie?

Póki co nie wiadomo. Wiadomo jednak, że Harry kilkukrotnie przyznawał, że książęcy tytuł był dla niego ciężarem przez większą część życia. W pewnym momencie doszło nawet do tego, że chciał się go zrzec.

Może Cię zainteresować