×

Dlaczego tyjemy podczas kwarantanny? 9 najczęstszych przyczyn

Dlaczego tyjemy podczas kwarantanny? Zamknięcie w czterech ścianach z pewnością nie jest sprzymierzeńcem zmagań o utrzymanie idealnej figury. Brak aktywności fizycznej i obżarstwo potrafią w krótkim czasie zrujnować nawet najpiękniejszą sylwetkę. Ale można temu zapobiec, tylko trzeba sobie zdawać sprawę z popełnianych błędów.

Dlaczego tyjemy podczas kwarantanny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ w znacznym stopniu zależy od tego, w jaki sposób spędzamy czas w trakcie izolacji. Osoby, które w dalszym ciągu są zmuszone wychodzić do pracy, prawdopodobnie w ogóle nie odczują negatywnych dla sylwetki skutków kwarantanny.

Jednak w przypadku osób, których tryb pracy zmienił się na zdalny z powodu epidemii, skutki mogą być wręcz katastrofalne. Przedstawiamy 9 podstawowych przyczyn, które sprawiają, że ludzie tyją podczas kwarantanny.

#1 Niebezpieczne przekąski

Siedzenie w domu sprzyja podjadaniu. Znudzenie spowodowane brakiem bodźców zewnętrznych powoduje, że częściej sięgamy po chipsy, solone orzeszki, paluszki, ciasteczka, krakersy. Takie przekąski choć małe, są bardzo kaloryczne i szalenie niezdrowe.

Należy ich unikać, a najlepiej po prostu w ogóle nie kupować, aby nie stwarzać sytuacji sprzyjających podjadaniu. Zamiast nich warto zrobić dużo zdrowsze danie sheet pan dinner, czyli zapiekane w piekarniku warzywa z przyprawami, krojone w kształcie frytek.

#2 Za dużo węglowodanów

Należy pamiętać, że spożywanie zbyt dużej ilości chleba czy makaronu może szybko doprowadzić do zbędnych kilogramów. Oczywiście, nie da się ich całkowicie wyeliminować ich z diety, ale można utrzymać reżim czasowy i nie spożywać ich po godzinie 13.00.

Po południu lepiej jest sięgnąć po potrawy mniej kaloryczne.

#3 Fast foody

Izolacja domowa bardzo rozleniwiła część społeczeństwa. Pomimo dużej ilości wolnego czasu, ludziom nie chce się gotować i wolą zamawiać jedzenie na wynos. Najczęściej wybór pada nie na zdrowy catering, lecz na pizzę, dania z chińskiej restauracji, kebab czy burgera.

Jednym z głównych minusów takiego odżywiania jest brak pewności, z jakich składników jest przygotowane danie. Co więcej często, aby przyciągnąć klienta do dalszego zamawiania potraw, porcje są dużo większe niż realna potrzeba żywieniowa.

#4 Alkohol

Nuda połączona z brakiem koncertów czy imprez tanecznych powoduje, że ludzie stawiają na imprezy domowe w niewielkim gronie. Naturalnie towarzyszy temu zwiększone spożycie alkoholu.

Niestety alkohol jest bardzo kaloryczny. Co gorsza, bardzo często pijąc napoje wysokoprocentowe ludzie zagryzają przekąski, które dodatkową podbijają ilość spożytych kalorii.

#5 Soki i napoje gazowane

W czasie domowej izolacji wiele osób częściej niż dotąd sięga po słodkie napoje gazowane i nektary. Niestety zawierają one ogromną ilość cukru, który z powodu zmniejszonej aktywności fizycznej niełatwo jest spalić.

Co gorsza, gazowane napoje powodują uciążliwe wzdęcia. Na czas kwarantanny lepiej odstawić tego typu napoje i zastąpić je niegazowaną wodą, herbatą czy ziołami.

#6 Zakupy na wyrost

Godziny dla seniorów i wprowadzone ze względu na epidemię środki ostrożności zdecydowanie nie sprzyjają robieniu zakupów. Z tego powodu znacznie zmieniły się nawyki zakupowe ludzi.

Polacy zaczęli kupować duże zapasy jedzenia, które niekiedy przekraczają ich potrzeby. W efekcie, aby uniknąć zmarnowania żywności, wciskają w siebie na siłę nadmierne ilości jedzenia. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu. Przed wyjściem do sklepu dobrze jest sporządzić listę zakupów i wypisać na niej to, co rzeczywiście jest nam potrzebne.

#7 Huśtawka emocjonalna

Psychika ma niebagatelny wpływ na nawyki żywieniowe. Poczucie smutku spowodowanego izolacją czy stres wynikający ze strachu przed zakażeniem koronawirusem może doprowadzić do wzrostu liczby spożywanych posiłków.

Ponadto, udowodniono że stres ma ogromny wpływ na trawienie i może je znacznie pogorszyć. W obecnej sytuacji należy koniecznie dbać o utrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną. Tego typu kontakty zdecydowanie poprawiają samopoczucie i pomagają przywrócić równowagę emocjonalną.

#8 Bezczynność

Izolacja powoduje, że ludzie popadają w bezczynność. Brak pomysłu na spędzenie wolnego czasu sprzyja siedzeniu przed telewizorem, bądź laptopem. Jedynym rozwiązaniem jest znalezienie w sobie motywacji do ruchu.

Można skorzystać z dostępnych w sieci filmików pokazujących przykładowe zestawy ćwiczeń i spróbować wykonywać je w domu lub parku. Dobrym rozwiązaniem jest także spożytkowanie swojej energii na sprzątanie domu, co pozwoli spalić zbędne kalorie.

#9 Zaburzony harmonogram dnia

Warto jest wprowadzić w swoje życie nieco rutyny i z wyprzedzeniem planować dzień, aby uniknąć chaosu. Brak planów powoduje, że więcej czasu tracimy na spanie czy czynności domowe.

Dlatego w czasie kwarantanny zaleca się stworzyć nowy harmonogram dnia i znaleźć w nim miejsce czas na spacer oraz aktywność fizyczną.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik, Pixabay

Może Cię zainteresować