×

Dlaczego Benedykt XVI zrezygnował? Nowa biografia papieża i prawda o abdykacji

Dlaczego Benedykt XVI zrezygnował ze sprawowania urzędu? Biografia „Benedykt XVI – jedno życie” miała się ukazać wiosną 2019 roku, ale ukazała się dopiero rok później, 4 maja. Prace nad nią trwały ponad 5 lat. Papież odnosi się w niej do wielu drażniących i trudnych kwestii, a jego słowa na pewno nie spodobają się wielu środowiskom. „Ludzie chcą uciszyć mój głos” – przyznaje.

Papież na emeryturze. Najnowsza biografia

W 2013 roku papież Benedykt XVI podczas konsystorzu poświęconemu kanonizacji grupy błogosławionych, oznajmił tę zaskakującą i historyczną decyzję:

Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową.

28 lutego 2013 roku o godzinie 20, papież przestał pełnić posługę Biskupa Rzymu, powierzoną mu przez kardynałów 19 kwietnia 2005 roku. Miał wtedy niespełna 86 lat.

Ta decyzja zaskoczyła Watykan i odbiła się szerokim echem na całym świecie. Podczas gdy wierni sądzili, że jedynie śmierć może zwolnić następcę Jana Pawła II z urzędu, papież zdecydował się na abdykację i polecił zwołanie konklawe.

Niemiecki dziennikarz Petera Seewald opublikował kilka książek-wywiadów z papieżem seniorem. Wszystkie stały się światowymi bestsellerami. Teraz nakładem niemieckiego wydawnictwa Droemer Knaur, ukazała się obszerna, licząca 1184 strony, biografia „Benedykt XVI – jedno życie”. Książka porusza wiele istotnych i trudnych tematów.

Aborcja i małżeństwa homoseksualne znakiem „duchowej siły Antychrysta”

Papież Franciszek, który zastąpił Benedykta XVI, stoi na bardziej reformatorskim i mniej konserwatywnym stanowisku, niż jego poprzednik. Również ze względu na swoje poglądy, Benedykt XVI spotkał się ze sporą krytyką niektórych środowisk, szczególnie niemieckiego duchowieństwa.

Spekulowano też, że emerytowany i obecny papież są skonfliktowani ze względu na skrajnie różne podejście do fundamentalnych zagadnień, np. celibatu księży, in vitro, aborcji i małżeństw homoseksualnych.

Nie chcę analizować prawdziwych powodów, dla których ludzie chcą uciszyć mój głos

– mówi Benedykt XVI.

W nowej biografii papież-senior odniósł się do „rozpowszechnionej na świecie dyktatury ideologii pozornie humanistycznych”, zagrażającej Kościołowi i papiestwu. Jako przykład Benedykt XVI wymienił kwestię małżeństw homoseksualnych, aborcji i „tworzeniu człowieka w laboratorium”. Jak stwierdził Benedykt XVI:

Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, opieranie się któremu jest karane ekskomuniką społeczną

Papież Benedykt XVI podkreślił, że takie zjawiska, jak aborcja czy małżeństwa homoseksualne to znak „duchowej siły Antychrysta”. Ojciec Święty powiedział również, że „sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o tzw. „małżeństwie homoseksualnym”, a „dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia, jest ekskomunikowany ze społeczeństwa”.

Dlaczego Benedykt XVI zrezygnował?

Decyzją o rezygnacji papież Benedykt XVI wzbudził skrajne uczucia. Od szacunku przez podziw, aż do dużej niechęci. Największa krytyka spadła na papieża ze strony niektórych teologów, którzy nie rozumieli powoływania funkcji „papieża emeryta”.

W nowej biografii emerytowany papież odniósł się do krytyki, a swoją obecną sytuację papież-senior porównał do sytuacji starego rolnika w Bawarii, który przekazał gospodarstwo swojemu synowi, mieszka w mniejszym domu i swoje prawa ojcowskie przepisał na syna.

Mimo tego, że Benedykt XVI w wielu kwestiach zajmuje stanowisko różne od papieża Franciszka, w nowej biografii ucina spekulacje i podkreśla, że pozostali przyjaciółmi, a „serdeczne podejście papieża Franciszka” pozwoliło mu zrealizować ideę papieża emeryta.

Biografia „Benedykt XVI – jedno życie” rozprawia się z zarzutami, że mimo rezygnacji, emerytowany papież wtrąca się w publiczną debatę. Benedykt XI nazwał je „złośliwym zniekształceniem rzeczywistości” i zasugerował, że są „powody, dla których chce się po prostu wyłączyć” jego głos.

Papież stanowczo zaprzecza również pogłoskom, że jego rezygnacja miała związek z przypadkami korupcji w Watykanie lub skandalem Vatileaks, w którym jego kamerdyner przekazał dziennikarzowi tajne dokumenty.

„Moja rezygnacja nie miała z tym wszystkim absolutnie nic wspólnego” – podkreślił i jeszcze raz przypomniał, że jego decyzja była związana wyłącznie z wiekiem i problemami zdrowotnymi.

Benedykt XVI ujawnił, że podobnie jak jego poprzednicy, Paweł VI i Jan Paweł II, tuż po rozpoczęciu pontyfikatu podpisał warunkowe oświadczenie o rezygnacji „w przypadku choroby, która uniemożliwia prawidłowe sprawowanie urzędu”.

Książka, zawierająca również liczne zdjęcia archiwalne, ukaże się również w Polsce, nakładem wydawnictwa Znak.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować