×

Czy zdejmować buty w gościach? Nie wszyscy zachowują się właściwie

Kultura sciągania butów to zwyczaj znany Polakom od pokoleń. Jednak zasady savoir-vivre nie do końca wyznaczają jasne normy. „Jeśli ktoś sam chce ściągać buty, proszę bardzo, ale wymuszanie tego nie jest w porządku” – pisze Julia. Czy zdejmować buty w gościach? Ewentualnie czy gospodarz może od nas tego oczekiwać?

Czy zdejmować buty w gościach

Kultura ściągania butów w gościach sięga dawnych dziejów kiedy to mieszkańcy polskich wsi i miasteczek żyli z uprawy roli. Nie dziwił fakt, że chłopi przed wejściem do izby zawsze zdejmowali obuwie, które nie było zbyt czyste. Zwyczaj ten pozostał z nami do dzisiaj. Jednak czy w dzisiejszych czasach zwyczaj ten jest praktykowany? Co mówią specjaliści z tej dziedziny?

Eksperci od savoir-vivre’u zapewniają, że obuwia w gościach nie trzeba zdejmować, zwłaszcza jeśli są to spotkania formalne. Ubieramy się wtedy elegancko, a buty to nieodłączny element stroju. W związku z tym jeśli gospodarze organizują takie przyjęcie w swoim domu nie powinni oczekiwać od zaproszonych zdejmowania butów.

Jeśli ktoś sam chce ściągać buty, proszę bardzo, ale wymuszanie tego nie jest w porządku. A jeśli komuś to przeszkadza, niech nie zaprasza nikogo do siebie

– napisała Julia na łamach gazety.pl.

Dziewczyna jest zniesmaczona panującą zasadą zdejmowania obuwia.

To totalny absurd! I do tego to proponowanie kapci… Raczej mało kto ma ochotę chodzić w czymś, co nie wiadomo kto nosił wcześniej.

– dodaje czytelniczka.

Jednak czy savoir-vivre na pewno jasno wyznacza zasady? Czy powinniśmy zdejmować buty w gościach? Jaki widok będzie gorszy dla gospodarza: zniszczony dywan czy parkiet a może widok gości przechadzających się w samych skarpetkach?

Pixabay

Pixabay

Dostosowanie do zwyczaju gospodarza

To po naszej stronie jest zadbanie o to, aby obuwie było w nienagannej czystości zwłaszcza jesienią czy zimą. Wtedy najlepiej zabrać buty na zmianę. Dodatkowo specjaliści od savoir-vivre’u powołują się na zasadę dostosowania do gospodarza. Sami powinniśmy zadać pytanie właścicielowi domu czy zostać w butach, czy je zdjąć. Ewentualnie zaobserwować jak właściciel domu wita nas przy wejściu. Jeśli po ściągnięciu ubrania wierzchniego gospodarz nie zaprasza nas dalej, to znak aby zdjąć obuwie.

Zdejmowanie butów u innych jest dla mnie zupełnie naturalną czynnością. Z jednej strony dlatego, że wiem, że wgniatanie błota i piachu w dywan nie jest niczym przyjemnym, a z drugiej dlatego, że ja (i podkreślam, że chodzi tylko o mnie, bo przecież każdy może mieć własne odczucia) czuję się wtedy bardziej komfortowo (…)

– pisze inna czytelniczka gazety.pl.

Pomijając etykietę czy podejście gospodarza, istnieją pewne przesłanki do zdejmowania butów. Bezsprzecznie zalicza sie do nich kwestia higieny. Niezdejmowanie butów skutkuje wniesieniem do mieszkania różnych drobnoustrojów czy bakterii. Szczególnie w przypadku, gdy w mieszkaniu są małe dzieci. Wówczas zdjęcie butów jest konieczne.

Pomimo iż zdejmowanie butów nie jest obowiązkiem, jest wiele sytuacji, w których lepiej pozostać wiernym tej zasadzie. Jednocześnie, warto kierować się wyczuciem i zdrowym rozsądkiem.

Źródła: kobieta.gazeta.pl, dom.wp.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować