×

Cyfrowa parafia w Poznaniu. Online zamówisz tu mszę i umówisz się na spowiedź

Przez Internet zamówisz tu mszę świętą, zgłosisz dziecko do chrztu czy umówisz się na spowiedź. Wierni Parafii Imienia Jezus są zachwyceni. Wystarczy kliknąć odpowiednią datę i godzinę w internetowym kalendarzu. Cyfrowa parafia w Poznaniu jest pierwszą wspólnotą z Biurem Parafialnym obsługiwanym zdalnie. Poprzez jej stworzenie proboszcz dał możliwość zrobienia „pierwszego kroku”.

Cyfrowa parafia w Poznaniu

Parafia Imienia Jezus w Poznaniu powstała stosunkowo niedawno. Jej proboszczem został ksiądz Radosław Rakowski. Prawdopodobnie nigdy byśmy o nim nie usłyszeli, gdyby nie fakt, że został on prekursorem tzw. cyfrowej w Polsce. Poprzez stronę internetową parafialacina.pl wierni mogą załatwić większość spraw o każdej porze dnia i nocy. W rozmowie z Polską Agencją Prasową proboszcz parafii wyjaśnia, że to spore ułatwienie dla parafian, którzy w większości pracują w ciągu dnia.

Wszystko zaczęło się od tego, że z reguły nie lubimy chodzić do urzędów i załatwiać wszystkich papierkowych spraw. Kościół dzisiaj bardzo mocno kojarzy się właśnie z różnymi zaświadczeniami, sprawami do załatwienia i z reguły te biura parafialne są czynne od godziny 9 do 11, albo od 16 do 17 – kiedy ludzie są w pracy i kiedy nie mogą tych rzeczy załatwić

– tłumaczy ksiądz Radosław Rakowski.

Specyficzna parafia

Internetowo można tu zgłosić dziecko do chrztu świętego czy pierwszej Komunii Świętej, zamówić mszę świętą, czy umówić się na spowiedź. Wierni mogą znaleźć wiele istotnych informacji oraz dostarczyć w pliku za pośrednictwem strony potrzebne dokumenty.

Ten pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy, więc ta strona jest po to, by go zrobić i żeby się nie bać tej parafialnej rzeczywistości

– dodał proboszcz.

Wyjaśnia, że parafia jest specyficzna. Powstała na nowym osiedlu a ok 90 % mieszkańców to ludzie młodzi. Dodatkowo kaplica powstała w miejscu dawnego sklepu w bliskim sąsiedztwie galerii handlowej. Kapłan wyznał, że jest wdzięczny abp. Stanisławowi Gądeckiemu, że umożliwił mu pracę w takim środowisku. Jest to pewnego rodzaju misja, próba odnalezienia nowej drogi do młodych mieszkańców właśnie poprzez tą stronę internetową.

Nowy trend?

Rafał Witkowski, twórca systemu, zapewnił, że takie rozwiązania w innych parafiach to tylko kwestia czasu. Jednak nie we wszystkich parafiach jest to możliwe, gdyż zarządzają nimi „osoby z innego pokolenia”.

Ale kiedy dochodzą do głosu tacy młodzi kapłani wizyjni, jak ks. Radek, to się okazuje, że można zrobić wszystko inaczej, fajniej, prościej i w taki sposób, do jakiego ludzie dzisiaj są przyzwyczajeni

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: parafialacina.pl (miniatura wpisu), parafialacina.pl

Może Cię zainteresować