×

10 faktów o ciąży i porodzie, które zaskoczą niejedną mamę. #4 każdy rodzic tego doświadczył

Ciąża to magiczny stan. Wciąż skrywa wiele zagadek i nie sposób się na nią przygotować. Zawsze jest tysiąc rzeczy, które nieoczekiwanie może się wydarzyć.

Poniżej znajdziesz 10 ciekawostek związanych z narodzinami dziecka i zobaczysz, jak wiele nieprzewidzianych rzeczy może mieć miejsce. Przygotuj się na zaskoczenie!

#1 Możliwe jest urodzenie dziecka nawet po stwierdzeniu śmierci mózgu

Newborn

Doskonałym przykładem jest tutaj Karla Perez, która była w 22. tygodniu ciąży, gdy doznała krwotoku wewnątrzczaszkowego. Lekarze stwierdzili śmierć mózgu, ale pragnęłi uratować dziecko. Poród odbył się 54 dni później i maluch pojawił się na świecie w 30. tygodniu.

#2 Dziecko może przyjść na świat w worku owodniowym

Opublikowany przez Vitalcare Hospital Niedziela, 19 lutego 2017

Potocznie mówi się, że dziecko urodziło się w czepku, a takie narodziny są dość rzadkie – zdarzają się raz na 80 000 urodzeń. Maluchowi oczywiście nic nie grozi, a worek można z łatwością przerwać.

#3 Najstarsza mama

Nie chodzi tylko o wiek, który w tym przypadku zdumiewa. Kiedy 91-letnia Estela Meléndez z La Boca w Chile przewróciła się, lekarze wykonali prześwietlenie. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że w macicy kobiety znajduje się zwapniały płód, który ma ponad 60 lat.

#4 Istnieje naukowcy powód, dla którego chcesz zjeść swoje dziecko

Nie tak dosłownie, ale jeśli patrząc na maleństwo masz ochotę skubać tę słodką buzię, nie jesteś dziwny. Naukowcy z Yale odkryli, że „urocza agresja” ma cel socjalny i pomaga nam kontrolować emocje.

#5 Kobiety w starożytnym Egipcie stosowały odchody krokodyla jako środek antykoncepcyjny

Alligator

Brzmi zniechęcająco, ale nie o to chodziło. Kobiety w Egipcie wkładały łajno krokodyla w okolice szyjki macicy, by zablokować drogę plemnikom. Choć nie brzmi zdrowo, do pewnego stopnia zdawało to egzamin.

#6 Mleko matki nie zawsze jest białe

breast milk

Czasami może być różowe albo pomarańczowe. Mówi się, że „syndrom zardzewiałej rury” spowodowany jest przez zwiększony przepływ krwi. Dziecko nic nie grozi, a kolor zmienia się w ciągu kilku tygodni.

#7 Posiadając wkładkę domaciczną nadal możesz zajść w ciążę

IUD

Kolejny bardzo rzadki przypadek, jednak statystyki są bezlitosne. Okazuje się, że w około 0,2 % przypadków wkładka okazuje się nieskuteczna i dochodzi do poczęcia dziecka.

#8 Największe dziecko

Natashia Corrigan z Australii wydała na świat Briana Jr., który ważył (uwaga) ponad 6 kilogramów! Najbardziej imponujące jest jednak to, że poród odbył się naturalnie, ale mama nie otrzymała znieczulenia.

#9 Nie musisz uprawiać seksu, by zajść w ciążę

Oczywiście nie jest to powszechne i zdarza się bardzo rzadko, ale wciąż jest możliwe. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bez stosunku jest bardzo małe, warto jednak mieć na uwadze kilka zaistniałych przypadków.

#10 Imprezy dla tatusiów

W wielu krajach organizuje się przyjęcia dla przyszłej mamy, a powoli tradycję przejmują tatusiowie. Mężczyźnie twierdzą, że w ten sposób lepiej przygotują się do swojej roli i czują się bardziej związani z ciążą.

Może Cię zainteresować