×

Ciąże królowej Elżbiety II. Dlaczego były ukrywane na brytyjskim dworze?

Ciąże królowej Elżbiety II były ukrywane przed światem. Dziś członkowie rodziny królewskiej dużo chętniej dzielą się informacjami o oczekiwaniu narodzin dziecka. Przez ostatnie 60 lat wiele się zmieniło się w kwestii dworskiej etykiety związanej z przyjściem na świat royal baby.

Ciąże królowej Elżbiety II były ukrywane

Brytyjska monarchini doczekała się ze swoim mężem Filipem aż czwórki potomstwa. W 1948 roku na świat przyszedł Karol, dwa lata później księżniczka Anna. 10 lat później urodził się książę Andrzej. W 1964 roku rodzina królewska powiększyła się o księcia Edwarda.

Królowa Elżbieta II będąc w ciąży powstrzymywała się od publicznego pokazywania ciążowego brzuszka, ponieważ w tamtych czasach nie było to uznawane za przyzwoite zachowanie. Ekspertka od brytyjskiej rodziny królewskiej Elżbieta Królikowska-Avis tłumaczy:

Panowała wówczas zupełnie inna atmosfera społeczna i inny stosunek do kobiety i ciąży. Elżbieta starała się więc wejść w męskie buty i sprawować władzę jak król. Książę Karol do tej pory ma pretensje, że kiedy miał sześć miesięcy, matka zostawiła go i na kilka tygodni wyjechała w oficjalną podróż do Australii.

Powiadomienia o narodzinach dziecka nie były ogłaszane osobiście przez monarchinię, lecz za sprawą oficjalnego komunikatu pałacu. O narodzinach Karola wspomniano wyłącznie w zdawkowym komunikacie:

Jej Królewska Wysokość, księżniczka Elżbieta, nie podejmie żadnych publicznych zobowiązań od końca czerwca.

W chwili narodzin Karola, mąż królowej Filip grał w squasha. Nie był nawet zainteresowany obejrzeniem dziecka po porodzie. Syn Elżbiety II i Filipa został publicznie zaprezentowany dopiero po ponad miesiącu od narodzin. Tłumaczono to faktem, że jego zdrowie było słabe.

Oczekiwanie na baby loyal – jak wygląda dziś?

Ciąże księżnej Diany, czy księżnej Kate były bardzo medialne. Przyszłe mamy wybierały nawet specjalne kreacje, podkreślające ich ciążowe brzuszki. Chętnie chwaliły się swoimi dziećmi i zaraz po porodzie, przed drzwiami szpitala pozowały z nimi do zdjęć.

W przypadku królowej Elżbiety II było zupełnie inaczej. Sama informacja o ciąży nie była podawana do wiadomości publicznej. Trudno powiedzieć, czy rodzina królewska obawiając się poronienia wolała nie dzielić się wieściami o ciąży, czy też zwyczajnie chciano uniknąć medialnego szumu.

Co więcej, w latach 50. i 60. zgodnie z etykietą rodziny królewskiej pokazywanie widocznego brzucha ciążowego i pozowanie z nim do zdjęć nie było akceptowane. Królowa większą część ciąży spędziła niemal odcięta od świata, w swojej posiadłości.

Królowa Elżbieta II jako ostatnia w rodzinie królewskiej trzymała się wyznaczonych odgórnie zasad. Jej siostra księżniczka Małgorzata była już nieco bardziej liberalna. Jej dzieci przyszły na świat w szpitalu. Ponadto, Małgorzata chętnie prezentowała swój brzuszek. Księżna Diana także wybrała poród poza pałacem. Widać, że ostatnie sześć dekad niemal całkowicie odmieniło wizerunek monarchii brytyjskiej.

Urodziny królowej Elżbiety II

Przed kilkoma dniami, 21 kwietnia Elżbieta II obchodziła swoje 94. urodziny. Niestety, ze względu na epidemię koronawirusa obchody musiały zostać bardzo zmienione. Monarchini spędziła je w wąskim gronie. Zrezygnowano z tradycyjnych wystrzałów z armat oraz uroczystej parady na królewskim dworze. Anonimowe źródło wyznało w mediach, że była to decyzja samej Królowej.

Nie będziemy w tym roku świętować urodzin królowej w żaden szczególny sposób. Jej Wysokość uznała, że przedsięwzięcie specjalnych środków ostrożności tylko po to, aby zorganizować wystrzał z armat, byłoby olbrzymim nietaktem w obecnej sytuacji.

Monarchini miała spędzić wyjątkowy dzień „wirtualnie” ze swoimi bliskimi, z którymi mogła połączyć się przy użyciu aplikacji do wideokonferencji.

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować