×

Ciężarna poprosiła go o zabranie bagażu z wolnego siedzenia. Gdy odmówił, dała mu nauczkę

Kultura nakazuje, aby ustąpić miejsca kobietom w ciąży. Jak to się ma do rzeczywistości i ile osób faktycznie tak robi? Mogłoby się wydawać, że wiele, przecież szacunek do ciężarnych powinien być czymś powszechnym. Oczywiście wiadomo, że „ciąża to nie choroba”, jednakże panie w stanie błogosławionym nie zawsze czują się dobrze i powinniśmy mieć to na uwadze. Zaokrąglony brzuszek wygląda naprawdę pięknie i uroczo, ale… ciąża ma też pewne efekty uboczne. Niestety.

Coraz mniej empatii

Coraz częściej dochodzą nas słuchy o tym, że ludzie zaczęli zwracać mniej uwagi na ciężarne kobiety. Przyszłe mamy często same muszą prosić o to, aby ktoś ustąpił im miejsca w komunikacji miejskiej czy też przepuścił w kolejce do kasy w sklepie. Nawet jeśli w pobliżu znajdują się oznaczenia, które jasno przypominają, że kobiety ciężarne mają pierwszeństwo.

Usiadła mu na dłoń

W przypadku Brydie Lee-Kenned, australijskiej scenarzystki telewizyjnej, było podobnie. Tyle że pan, którego grzecznie poprosiła o miejsce siedzące, w dość niegrzeczny sposób jej go odmówił.

Z jej relacji wynika, że podróżowała autobusem, w którym zostało tylko jedno wolne miejsce. Pewien mężczyzna, zamiast pozwolić komuś usiąść obok siebie, postanowił położyć na nim swój bagaż. Kiedy Brydie poprosiła go, by przesunął torbę, on w niegrzeczny sposób odmówił.

Dała mu nauczkę

Brydie miała już dość i była zmęczona, zdecydowała się więc na bardzo radykalny krok. Usiadła na torbę i rękę niemiłego pana, która się na niej znajdowała. Opis całej sytuacji umieściła na Twitterze. W krótkim czasie zdobył on kilkanaście tysięcy polubień.

Cóż, wreszcie do tego doszło. W 8. miesiącu ciąży usiadłam na dłoni i torbie mężczyzny, bo ten nie chciał usunąć bagażu z ostatniego wolnego miejsca siedzącego w autobusie. W tym momencie podróżujemy obok siebie bez słowa

Przy okazji inne kobiet podzieliły się swoimi niemiłymi ciążowymi historiami

Facetowi, który nie chciał mi ustąpić miejsca w 8. miesiącu ciąży powiedziałam, że za chwilę urodzę na jego stopach. Dopiero wtedy wstał

Kiedy byłam w zaawansowanej ciąży zapytałam rozkraczonego pasażera, czy mógłby się ze mną podzielić miejscem. Wtedy rozszerzył nogi jeszcze bardziej i bezczelnie stwierdził, że nie. A zabrzmiało to jak: sorry, mój interes potrzebuje tej przestrzeni

W 7. miesiącu ciąży facet rzucił się na ostatnie wolne miejsce w autobusie, wiedząc że zmierzam w jego kierunku. Nazwałam go ch***. Wtedy zapytał: czy tak samo będziesz odzywała się do swojego dziecka? Odpowiedziałam: nie, ponieważ nie będzie takim ch***, jak ty

W 4. miesiącu ciąży poprosiłam grzecznie współpasażera o jego miejsce siedzące. Czułam się bardzo źle. Wtedy stwierdził: chciałyście równouprawnienia, to teraz stój. Zwymiotowałam centralnie na niego. Na jego gazetę. I na walizkę. Przerażenie w jego oczach było tego warte

To jak to z tą ciążą właściwie jest?

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, jej ciało ulega wielu zmianom i to nie tylko tym, które są widoczne gołym okiem… Wszystko to odbywa się w bardzo szybkim tempie, dlatego organizm ciężarnej bywa narażony na liczne przeciążenia. Dochodzi m.in. do zmian w jego proporcjach, dlatego kobieta ciężarna często ma problemy z utrzymaniem równowagi.

To jeszcze nie wszystko. Już w 8. tygodniu(!) ciąży serce przyszłej mamy jest obciążone aż o 60% bardziej, a objętość jej krwi zwiększa się o około 1/3! Powoduje to, że żyły są przepełnione. W wyniku tego wszystkiego ciężarna jest bardzo narażona na niebezpieczne omdlenia. Warto wspomnieć, że dochodzi do nich najczęściej, gdy znajduje się w pozycji stojącej… Mało tego – w czasie ostatnich dwóch miesięcy ciąży przyszła mama dźwiga przed sobą dodatkowo nawet i 10 kilogramów z przodu.

Mimo że większość mam stara się szczególnie oszczędzać w czasie ciąży, to nie każda może sobie na to pozwolić. Wiele z nich ma wciąż mnóstwo spraw do załatwienia i obowiązków, których nie są w stanie odłożyć „na później”. Miejmy to wszystko na uwadze i starajmy się zawsze okazać im odrobinę empatii!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować