×

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Nowe świadczenie miałoby zastąpić 500 plus?

Bezwarunkowy dochód podstawowy miałby zastąpić „500 plus”? To 1200 zł dla każdego i 600 zł na dziecko. Bez względu na zarobki!

Bezwarunkowy dochód podstawowy

Jak podaje serwis money.pl, Polski Instytut Ekonomiczny przygotował raport, w którym przedstawiono koncepcję tzw. „bezwarunkowego dochodu podstawowego” (zwanym także gwarantowanym lub obywatelskim). Zgodnie z założeniem, każdy obywatel miałby dostawać 1200 zł i ok. 600 zł na dziecko wypłacane przez państwo co miesiąc.

Co ciekawe, przyznanie takiego świadczenia nie wymagałoby podjęcia pracy zarobkowej i nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł.

Pomysł zagwarantowania każdemu obywatelowi stałego świadczenia w równej wysokości dla wszystkich budzi wiele emocji. Dla jednych dochód gwarantowany byłby ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia.

– wyjaśnia w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Z drugiej strony, autorzy raportu zauważają, że:

Dla innych pomysł taki byłby zaprzeczeniem podstawowych zasad sprawiedliwości oraz społecznych podstaw rozwoju, wedle których jednostki powinny być wynagradzane proporcjonalnie do trudu i wysiłku wkładanego w pracę.

Nowe świadczenie kosztowałoby budżet państwa 376 mld zł rocznie. Dla porównania – program „500 plus” wynosi około 41 mld zł rocznie.

Bezwarunkowy dochód podstawowy
Twitter

Zalety i wady

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma swoje plusy. Należą do nich choćby takie kwestie jak:

  • nowe świadczenie ograniczyłoby nierówności ekonomiczne;
  • kwota 1200zł dla każdego nie zachęcałaby do rzucenia pracy, co ma miejsce obecnie przy programie „500 plus”, gdzie wiele osób obawia się o utratę świadczenia po przekroczeniu progu dochodowego;
  • 1200 złotych dla każdego zapewniłoby każdemu obywatelowi stały dochód. Dzięki temu można byłoby zrezygnować z innych świadczeń, co byłoby tańsze rozwiązanie ze strony administracyjnej.

Oczywiście nowe świadczenie ma swoje wady i to całkiem spore:

  • rząd nie ma obecnie środków na wypłaty takie świadczenia;
  • dochód podstawowy doprowadziłby do porzucenia pracy przez część osób;
  • świadczenie byłoby nieadekwatne do potrzeb – każda osoba dostawałaby tyle samo, a np. osoby niepełnosprawne potrzebują więcej.

Niektórzy zainteresowali się już nowym świadczeniem i pytają o bezwarunkowy dochód podstawowy i od kiedy miałby obowiązywać. Póki co nie ma w planach wdrożenia tego projektu. Jest to jedynie koncepcja ekonomistów, która miałaby usprawnić działanie świadczeń socjalnych i wprowadzić równość wśród wszystkich potrzebujących.

Argumenty przemawiające za dochodem podstawowym odnoszą się przede wszystkim do przypuszczenia, że świadczenie takie, przysługujące powszechnie i bez żadnych warunków, zapewniłoby wsparcie socjalne wszystkim potrzebujących. Zwolennicy dochodu podstawowego argumentują również, że takie rozwiązanie zachęciłoby osoby nieaktywne zawodowo do podjęcia pracy przez zniesienie jakichkolwiek warunków związanych z przysługiwaniem świadczenia.

– wskazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny, jak podaje portal money.pl.

Poparlibyście takie rozwiązanie?

Źródła: www.money.pl, www.edziecko.pl, grodzisk.naszemiasto.pl, www.bankier.pl

Może Cię zainteresować

zamknij