×

Będzie obowiązkowy pobór do wojska? Minister Błaszczak nie ma wątpliwości

Będzie obowiązkowy pobór do wojska? W Polsce zasadnicza służba wojskowa przestała obowiązywać 10 lat temu, ale w związku z sytuacją na Ukrainie i projektem nowej ustawy pojawiły się plotki, że w tym roku możemy się spodziewać zmian. Ile w tym prawdy?

Będzie obowiązkowy pobór do wojska?

Wczoraj Władimir Putin uznał niepodległość dwóch samozwańczych „republik” na wschodzie Ukrainy. Rozbiór stał się faktem. Rosyjski przywódca obraził Ukraińców i stwierdził, że ich kraj jest „nieodłączną częścią Rosji”.

Decyzja o uznaniu samozwańczych „republik” to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego; to akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji

– skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Nie wiadomo jeszcze, co wydarzy się w najbliższym czasie i co wyniknie z decyzji Putina. Rosjanie są nieobliczalni. Niepokój wzrasta, a Polacy zastanawiają się, jak wydarzenia na wschodzie wpłyną na nasz kraj.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa stwierdziła, że Putin rości sobie prawo do części Polski. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie plotki na temat przywrócenia zasadniczej służby wojskowej w naszym kraju przybrały na sile.

Szef MON wyjaśnia

Mówi się, że w każdej plotce tkwi ziarno prawdy. Wygląda jednak na to, że tym razem jest inaczej.

Prawdą jest, że powstaje projekt ustawy o obronie ojczyzny, a rządzący liczą, że dzięki niej możliwe będzie zwiększenie liczebności Wojska Polskiego.

Ale w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak zaznaczył, że w grę wchodzi jedynie dobrowolna służba w wojsku.

(..) w ustawie o obronie ojczyzny przewidzieliśmy dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową skierowaną do młodych ludzi. Chcemy w ten sposób zapewnić rozwój młodego człowieka poprzez wstąpienia do Wojska Polskiego

– mówił Mariusz Błaszczak.

Ta dobrowolna, zasadnicza służba wojska składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to 28-dniowe przeszkolenia, a potem 11-miesięczna służba w Wojsku Polskim. Jeżeli po tych 12 w sumie miesiącach żołnierz zdecyduje się na to, żeby być żołnierzem zawodowym, to ma otwartą drogę do tego, żeby taką służbę pełnić. Jeżeli zrezygnuje – to mamy wtedy przeszkolonego rezerwistę

– wyjaśnił szef MON.

Projekt ustawy zapowiada też szybszy wzrost wydatków obronnych, możliwość finansowania zbrojeń spoza budżetu państwa i nabywania sprzętu wojskowego w drodze leasingu.

Ustawa ma wejść w życie w lipcu tego roku.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować