×

Niech Cię nie zaskoczy wezwanie do wojska. Resort wprowadza spore zmiany

Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwiększyć liczbę osób, które zostaną powołane do odbycia służby wojskowej. Jest już projekt rozporządzenia dotyczący zmiany w wojsku.

Zmiany w wojsku

Jak informuje RMF FM, wzrasta liczba osób (z 2 do 5 tysięcy), które mogą być w przyszłym roku powołane na ćwiczenia wojskowe.

Stacja wyjaśnia, że rozporządzenie dotyczy żołnierzy rezerwy, czy osób przeniesionych do rezerwy nie będących żołnierzami. Mowa także o osobach niepodlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub wojskowego przeszkolenia. MON przewiduje także przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej 32 tysięcy ludzi.

Z ustaleń reportera RMF FM wynika, że resort obrony przygotował już projekt rozporządzenia, który wprowadzi zmiany. W uzasadnieniu planowanych zmian zapisano, że celem jest „zintensyfikowanie szkoleń”.

Zasady rekrutacji

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało też reformę systemu rekrutacji żołnierzy zawodowych. Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska (w tym szkolenie przygotowawcze) trwały średnio 190 dni. Nowe rozwiązania mają skrócić ten okres do maks. 50 dni.

Do wojska będzie można aplikować również przez Internet, a w dużych miastach mają powstać Wojskowe Centra Rekrutacji.

W nich kandydaci w ciągu jednego lub maksymalnie dwóch dni zrealizują wszystkie niezbędne formalności.

– wyjaśnił minister obrony, Mariusz Błaszczak.

W czerwcu tego roku Błaszczak zapowiedział, że wracają szkolenia wojskowe. Minister nie ukrywa, że ofertę skierowano głównie do bezrobotnych, którzy stracili pracę w wyniku epidemii koronawirusa. To oni będą traktowani priorytetowo podczas naboru.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować