×

Ten 2-latek zasłynął z palenia aż 40 papierosów dziennie. 6 lat później wygląda zupełnie inaczej

W 2010 roku świat zszokowała informacja o nałogowo palącym 2-latku z Indonezji.

Chłopiec nazywa się Ardi Rizal i palił 40 papierosów dziennie. W tym czasie rodzice Ardiego mieli słabą wymówkę, by usprawiedliwić syna. Jego matka mówiła:

„Jeśli on nie dostanie papierosów, denerwuje się i krzyczy. Bije głową o ścianę. Mówi mi, że ma zawroty głowy i źle się czuje.”

Ojciec chłopca nie przejmował się jego stanem zdrowia, bo dla niego chłopiec wyglądał w porządku.

W Indonezji palące dzieci są głównym problemem. W 80 milionowym kraju 30% dzieci zaczyna nałóg w wieku 10 lat. W 2008 roku w Indonezji sprzedano 165 miliardów papierosów.

Historia Ardiego spowodowała międzynarodowe obrzydzenie i skierowała powszechną uwagę, na tyle silną, że Ardi został umieszczony w programie odwykowym przez rząd. Ardi rzucił palenie, jednak zastąpił je innym szkodliwym przyzwyczajeniem.

ardi (4)

Po tym jak zdjęcia i nagranie z udziałem chłopca obiegły świat, indonezyjski rząd uruchomił kampanię poruszającą problem palących dzieci.

ardi (6)

Na szczęście Ardi przestał palić. Zastąpił nałóg czymś innym, równie niezdrowym.

Smoking Toddler Grows Up

Chłopiec uzależnił się od fast foodów.

W wieku 6 lat był już chorobliwie otyły. Rodzice w trosce o jego zdrowie umieścili go na ścisłej diecie pod kontrolą lekarzy.

ardi (2)

Ardi ma 8 lat i pozbył się obydwu nałogów. Przysiągł trzymać się z daleka od papierosów i niezdrowego jedzenia. Póki co idzie mu całkiem dobrze.

ardi (3)

Choć jego historia zaczyna się okropnie, Ardi udowodnił, że wyjście z nałogów to kwestia determinacji i wsparcia rodziny.

ardi (5)

Może Cię zainteresować