×

Czy na komunii powinien pojawić się alkohol? „Chodzi tylko o to, żeby wypić za zdrowie dziecka”

Zaczyna się okres komunijny. Wraz z komunią dziecka, pojawia się wiele pytań, co do uroczystości. Ostatnio pisaliśmy o tym, jaki prezent z tej okazji powinien wręczyć chrzestny. Teraz postanowiliśmy poruszyć temat alkoholu na przyjęciach komunijnych.

Można świętować bez alkoholu

Alkohol na rodzinnych imprezach to dość drażliwa kwestia. Zazwyczaj bliscy oczekują, że na organizowanym przez nas spotkaniu pojawi się przynajmniej symboliczny kieliszek. Jak to wygląda w przypadku przyjęć komunijnych?

Tutaj sprawa jest dość skomplikowana. Kiedyś, to że alkohol pojawi się na stole było dość oczywiste, jednak z czasem, księża coraz głośniej zaczęli zwracać uwagę, żeby z niego zrezygnować. W końcu komunia to ogromne wydarzenie w życiu dziecka i to jego święto. Warto skupić na nim uwagę i dać przykład, że można spędzić wspólnie czas bez alkoholu. Tym bardziej, że stałym elementem komunii jest przyrzeczenie wstrzemięźliwości od alkoholu do 18 roku życia.

Pixabay

Niektórzy nie tolerują procentów na dziecięcych przyjęciach

Każdy ma inne doświadczenia, jeśli chodzi o alkohol na przyjęciu komunijnym. Portal „WP kobieta”, zgłębił temat na jednej z grup na Facebooku. Większość ze zgromadzonych tam rodziców jest zdania, że jeśli impreza jest organizowana dla dziecka, na stół nie powinien trafić żaden alkohol. Jedna z matek stwierdziła, że na zbliżającej się komunii jej córki nie będzie alkoholu, ponieważ to uroczystość, a nie impreza.

Kolejna z kobiet obecnych na grupie przytoczyła nieprzyjemną sytuację, która miała miejsce na komunii, w której uczestniczyła:

Pamiętam, jak na komunii mojej siostry był alkohol i pani, która pomagała w podawaniu. Tak się nawaliła, że usiadła pupą na talerzu z plackiem. Uważam, że to nie czas na takie rzeczy

Instagram

Dzieci widzą, że można pić z klasą

Nie wszyscy byli takiego zdania. W niektórych domach alkohol pojawia się przy każdej tego typu okazji, ale nigdy nie było żadnych ekscesów. Jedna z kobieta stwierdziła:

U nas tak jest i nie mam z tym problemu, bo nikt się przecież nie upija do nieprzytomności, tylko chodzi o to, żeby wypić za zdrowie dziecka

Zwolennicy alkoholu na takich przyjęciach byli w zdecydowanej mniejszości, ale mieli kilka argumentów na poparcie swojego zdania. Jedna z komentujących zauważyła, że u nich w rodzinie na imprezach zawsze jest alkohol, ale wszyscy piją kulturalnie. Nie ma też przymusy, żeby wypić – jeśli ktoś nie chce, po prostu odmawia. Dodatkowo zauważyła, że dzieci widzą alkohol i uczą się, że można pić kulturalnie i z klasą.

Instagram

Z oczu znika nam prawdziwy sens sakramentu

W rozmowie z „WP kobieta”, o alkoholu na przyjęciach komunijnych, wypowiedział się ks. Andrzej Tuszyński. Jest przeciwnikiem takich praktyk:

Dzieci uczą się, że bez alkoholu nie ma imprezy. Dlatego jestem przeciwny nawet szampanom bezalkoholowym. To jest tak jakby przygotowanie do tego, że kiedyś będzie to szampan z alkoholem

Zaznacza, że to, co dzieje się obecnie wokół komunii jest niewłaściwe. Wszystko jest na pokaz i bardziej przypomina wesele. Dorośli bardziej skupiają się na tym, co dać dziecku i na zapewnieniu mu wszelkich atrakcji, zamiast na przeżyciu warstwy religijnej tego dnia. Niestety rynek jest bezlitosny, a ludzie zrobią wszystko, żeby zarobić. Dlatego, rodzice mogą zamówić nawet specjalne etykietki na wódkę z twarzą ich pociechy.

Pixabay

Może warto postawić na skromność

Zdaniem ks. Tuszyńskiego, przyjęcia komunijne powinny być nieco skromniejsze. Oczywiście, że można, a nawet trzeba świętować, bo to radosny dzień. Jednak w tym wszystkim nie można stracić z oczu tego, co najważniejsze:

Alkohol i komunia są jak ogień i woda. Raz, że przeciwieństwa. Dwa, że jedno gasi drugie

Badania, w których sprawdzano obyczaje dotyczące komunii, przeprowadzano jeszcze w 2012 roku. Co ciekawe, wynika z nich, że alkoholu nie podano na 59% przyjęć komunijnych. Warto przy tym zaznaczyć, że sami autorzy badania stwierdzili, że część badanych nie była szczera i ukryła fakt spożywania alkoholu przy takiej okazji.

Na przyjęciach komunijnych w waszej rodzinie pojawia się alkohol?

Może Cię zainteresować

zamknij