×

Syryjski uchodźca żył z dziećmi w skrajnej biedzie, dopóki ktoś nie zrobił mu tych zdjęć

Rodzice są w stanie zrobić i poświęcić naprawdę wiele, aby zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze życie i uchronić je przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Do tego grona z pewnością należy Abdul Halim al-Attar.

Nadzieja na lepsze jutro

Abdul uciekł ze swoją rodziną przed wojną z Syrii. Schronienie znalazł w Bejrucie. Był szczęśliwy, że jego najbliższym i jemu udało się znaleźć bezpieczniejsze miejsce. Miał też nadzieję, że szybko znajdzie pracę i uda mu się zapewnić godne życie swojej żonie i dzieciom.

Niestety, po długich poszukiwaniach okazało się, że jedynym zajęciem, jakie ktokolwiek mu zaproponował, była sprzedaż długopisów na ulicy. Jak nietrudno się domyślić, zarobki były bliskie zeru…

Dzielny tata

Było ciężko, rodzina żyła w nędzy. Wtedy stało się coś jeszcze – żona Abdula postanowiła, że wraca do Syrii. On nie chciał i nie zgodził się, aby jego maluchy znów udały się w to niebezpieczne miejsce. Został z dwojgiem dzieci sam.

Los się do niego uśmiechnął

Kiedy pewnego dnia szedł ze śpiącą na ramieniu córeczką i próbował sprzedać choć kilka długopisów, zobaczył go ktoś, kto bardzo wzruszył się jego losem i zrobił mu zdjęcie.

Gissur Simonarson, dziennikarz i web developer, pochodzący z Norwegii, wzruszony tym, że mężczyzna nie żebrze czy nie kradnie, a próbuje uczciwie zarobić pieniądze, stworzył na Twitterze konto, dzięki któremu dla dzielnego ojca i jego dzieci udało się zebrać niewyobrażalną sumę 191,000 dolarów.

Otworzył 3 małe firmy

Abdul jednak nie spoczął na laurach. Pieniądze wykorzystał na otworzenie własnego biznesu. Dzięki niemu powstała piekarnia, bar z kebabem oraz mała restauracja. W lokalach zatrudnienie znalazło ponad 16 syryjskich uchodźców. Każdy z nich podobnie jak on, uciekł z Syrii do Bejrutu przed wojną.

To zmieniło nie tylko moje życie, ale też życie moich dzieci. Do tego także i innych uchodźców z Syrii, którym pomogłem. (…)Kiedy naprawdę czegoś pragniesz, Bóg na pewno ci pomoże. Prędzej czy później – dostaniesz to.

Abdul nosi teraz koszulkę z napisem „myśl pozytywnie”. Chce przypominać ludziom o tym, jak bardzo jest to ważne. Dziś uśmiech nie schodzi z jego twarzy, a wszyscy wokół bardzo go szanują za to, co zrobił.

Warto wierzyć w lepsze jutro!

Polecane

Może Cię zainteresować