×

Turcja zaczęła bombardowanie Syrii. W sieci pojawiły się pierwsze, brutalne nagrania

Turcja właśnie bombarduje północną Syrię. O ataku na kraj poinformował na Twitterze Prezydent Recep Tayyip Erdogan. Według doniesień tureckie wojska prowadzą atak na pozycje Kurdów. Inwazja rozpoczęła się po kilku dniach od decyzji prezydenta Donalda Trumpa, że amerykańskie siły wycofają się z tego terenu. W sieci pojawiły się pierwsze nagrania z bombardowania w Syrii.

Turcja bombarduje Syrię

Aktualna sytuacja w Syrii jest bardzo napięta. W kraju nadal stacjonują amerykańscy żołnierze. Jednak kilka dni temu prezydent Trump ogłosił, że wojska przebywające w północnej Syrii będą przeniesione w głąb kraju. Do tej pory amerykańska armia wspierała walczących z ISIS Kurdów. Niedługo po tym ogłoszeniu, prezydent Turcji, Recep Erdogan, ogłosił planowaną na tamtych terenach operację militarną.

Północna Syria jest kontrolowana przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), czyli kurdyjską milicję, która wspiera zachodnią koalicję w walce z Państwem Islamskim. Jenak dzisiaj dotarły do nas przerażające informacje o bombardowaniu kurdyjskich pozycji. Turcja pod przewodnictwem Erdogana uznaje ich bojówki za terrorystów.

Turcja bombarduej Syrię, tłumacząc się atakiem na terrorystów

Informując na Twitterze o operacji wojskowej, Edrogan twierdzi, że akcja jest skierowana przeciwko ISIS i ma zapewnić wprowadzenie pokoju w tamtej części Syrii:

Tureckie Siły Zbrojne, razem z Syryjską Armią Narodową, właśnie rozpoczęły Operację Źródło Pokoju przeciwko terrorystom z PKK/YPG i ISIS w północnej Syrii. Naszym celem jest uniemożliwienie stworzenia korytarza terroru na naszej południowej granicy i zaprowadzenie pokoju w regionie. (…) Operacja zneutralizuje zagrożenie terrorystyczne wobec Turcji i pozwoli na powrót syryjskich udźców

Tureckie bomby spadają na ludność cywilną?

Słowa prezydenta brzmią wzniośle, ale międzynarodowi komentatorzy podkreślają, że Państwo Islamskie zostało już zwalczone na bombardowanych przez tureckie F-16 terenach. Dodatkowo SDF informuje, że tureckie bomby spadają na tereny zamieszkiwane przez cywilów.

Do tej pory Kurdowie poinformowali, że zginęło dwóch mieszkańców wsi leżącej przy granicy z Turcją. W sieci pojawiły się pierwsze nagrania z lotniczych nalotów. Do mediów społecznościowych trafiają także filmiki, które mają pokazywać ludność uciekającą z bombardowanych terenów

Turcja bombarduje Syrię po decyzji Donalda Trumpa

Stany Zjednoczone stały się obiektem międzynarodowej krytyki. Decyzję Donalda Trumpa skrytykowali nawet kongresmeni z jego własnej partii. Z kolei SDF nazwało ją „wbiciem noża w plecy” i ogłosiło, że w związku z atakiem zawiesza wszystkie działania przeciwko Państwu Islamskiemu.

Co prawda prezydent USA zagroził Turcji „całkowitym zniszczeniem” gospodarki, jeśli posuną się za daleko w kwestii Syrii. Niestety jak widać, takie groźby nie przyniosły żadnego efektu. Jutro w sprawie ataku odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Polecane

Może Cię zainteresować