×

Chce, aby zabrano 500+ samotnym mamom. Uważa, że pieniądze im się nie należą

Program „Rodzina 500+” to flagowy program Prawa i Sprawiedliwości. Program, który od przeszło dwóch lat udziela wsparcia finansowego rodzicom wychowującym dzieci. I choć jego warunki są znane już dzisiaj praktycznie wszystkim, wciąż nie milkną echa w sprawie wsparcia finansowego, które oferuje państwo. Niektórzy przedstawiają nawet własne propozycje, które miałyby „ulepszyć” funkcjonowaniu programu. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z nich Więcej na jej temat poniżej.

Polskie społeczeństwo znów się starzeje

Przypomnijmy, że „500+” miał na celu doprowadzić do wzrostu liczby urodzeń w naszym kraju. I choć początkowo dało się zauważyć tendencję wzrostową, dzisiaj jest już zupełnie inaczej – w Polsce znowu rodzi się mniej osób niż umiera, a w związku z tym nasze społeczeństwo się starzeje.

Wydawanie pieniędzy

Pieniądze, które oferuje państwo w ramach programu „500+” mają być przyznawane na potrzeby dzieci. Jak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że nie brakuje sygnałów o nieprawidłowym wydawaniu środków przez rodziców lub opiekunów prawnych dzieci. Zdarza się bowiem, że pieniądze są przeznaczane na alkohol lub inne używki, a nie niezbędne dla dziecka książki czy ubranka. Taka kolej rzeczy doprowadza do tego, że w głowach rządzących pojawiają się kolejne pomysły, które mają wykluczyć tego typu zachowania.

Komu ma należeć się „500+”?

„500+” przeznaczane jest na pierwsze w zależności od dochodów, a na drugie i kolejne – bez względu na sytuację finansową rodziny. Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy rodzice bądź opiekunowie domagają się wypłaty świadczenia na pierwsze dziecko i to bez względu na wysokość dochodów. Znajdą się też tacy, którzy chcą, aby świadczenie było wypłacane tylko tym, którzy naprawdę tego potrzebują, a co za tym idzie, nie przeznaczą otrzymanych pieniędzy na „własne przyjemności”.

Flickr

Propozycja internautki

Na szczególną uwagę zasługuje jednak propozycja jednej z internautek, która postanowiła podzielić się swoim pomysłem na profilu „Spotted: Sokółka”. Treść jej wpisu publikujemy poniżej.

Hej, mam takie przemyślenia. Co sądzicie. Wiadomo, że 500+ to jedna z najlepszych rzeczy jakie w ostatnich latach wspierają rodzinę. Sami zdecydowaliśmy się na dwa kolejne maleństwa, gdyż wcześniej nie było nas na nie stać. Ale właśnie…

To ma wspierać rodzinę, czyli matkę, ojca i dzieci. Tak sobie myślę, że jakby zabrać tym którym się nie należy – samotnym matkom, to może rodziny dostałyby więcej – 600+ może 700+.

Takie samotne matki może by przemyślały wtedy, że rozbijają taką rodzinę a pieniądze bynajmniej by trafiały do rodzin

Flickr

Reakcje internautów

Wypowiedź kobiety bardzo szybko została umieszczona na stronie o dość nietypowej nazwie „Spotted: Madka and Tateł”. Chwilę później wpis dosłownie zalała fala komentarzy. Komentarzy, w których nie brakowało słów krytyki pod adresem autorki postu.

Zawsze się zastanawiam, co tacy ludzie zrobią, jak pewnego dnia przyjdzie nowy obóz rządzących i stwierdzi, że państwa nie stać na utrzymanie projektu 500+ (co jest pewne). Wy*** nadprogramowe dzieci za okno?

Singlom zabrać 90% wypłaty – zapomniała dodać. Bo przecież nie mają na co wydawać. Dzieci nie mają, więc nie potrzebują. Nie to, co ona – bynajmniej rodzina!

A może lepiej zabrać nierobom, którzy żerują na państwie. Nie pracują, a robią dzieci – czytamy pod wpisem kobiety

Oddam wszystko, aby polska patologia mogła płodzić kolejne pokolenia nierobów

Choć to tylko część z komentarzy, które można przeczytać pod wpisem, na próżno szukać wśród nich zwolenników propozycji młodej mamy. Propozycji, która wywołała niemałe poruszenie. Dziwicie się? A może przyznacie rację autorce wpisu?

Polecane

Może Cię zainteresować