×

13-latka zaczęła rodzić podczas egzaminu. „Gdy dostałam bólów byłam przerażona”

Media na całym świecie rozpisują się o nietypowym wydarzeniu. 13-latka zaczęła rodzić podczas egzaminu. Po porodzie w szpitalu wróciła dokończyć egzamin.

13-latka zaczęła rodzić podczas egzaminu

Jak podaje Daily Monitor, w Ugandzie doszło do niezwykłego zdarzenia. 13-latka przystąpiła do egzaminu z matematyki – był to jeden z egzaminów, które pisze się przed opuszczeniem szkoły podstawowej. Dziewczynce bardzo zależało, by zdać je wszystkie.

W pewnej chwili zorientowała się, że zaczyna rodzić. O fakcie od razu poinformowała nauczyciela. 13-latkę natychmiast przetransportowano do szpitala. Poród przebiegał bez komplikacji. Po kilkunastu minutach na świat przyszło zdrowe dziecko.

Po porodzie dziewczynka nie zamierzała jednak odpoczywać i… wróciła do szkoły, by dokończyć test.

Gdy dostałam bólów porodowych byłam przerażona. Poczułam, że świat się kończy, ale też byłam pewna, że Bóg jest ze mną i nie mogę przegapić ani jednego egzaminu.

– powiedziała świeżo upieczona mama.

Według lokalnych mediów, dziewczynka dostała dodatkowe 45 minut na ukończenie egzaminu. Natomiast dyrekcja szkoły przekazała, że następnego dnia 13-latka podeszła do kolejnego sprawdzianu.

Zaszła w ciążę podczas lockdownu

Rodzice dziewczynki przypuszczają, że ojcem dziecka jest kolega ich córki. Twierdzą także, że 13-latka zaszła w ciążę podczas lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa:

Podczas lockdownu została zachęcona do kontaktów seksualnych przez jakiegoś chłopca, gdy nie chodzili do szkoły.

Niski poziom edukacji oraz możliwości

Uganda zalicza się do jednych z najbiedniejszych krajów na świecie. Do tego kraj został przytłoczony obecną pandemią. Gospodarka opiera się głównie na rolnictwie oraz hodowli, co nie wzmacnia jego potencjału ekonomicznego. Ponadto dochodzi problem z rozwojem edukacji.

Pomimo licznych problemów Uganda ma bardzo wysoki wskaźnik wzrostu ludności. Z powodu niskiego standardu medycznego wiele rodzin decyduje się na posiadanie wielu dzieci, choćby z powodu tego, że jest to dla nich wsparcie w pracy na roli.

Do tego dochodzi przedmiotowe traktowanie kobiet, za co Uganda była wielokrotnie potępiana na arenie międzynarodowej. Aranżowane małżeństwa czy zmuszanie do stosunku to norma w tym afrykańskim kraju. Od kilku lat ugandyjskie działaczki na rzecz praw człowieka walczą, aby rząd ostrzej podchodził do wszelkich nadużyć z powodu płci.

Najaktywniejszą i największą organizacją na tym polu w Ugandzie jest WORI – Womens Right Initiative.

Źródła: www.monitor.co.ug, natemat.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować