×

11 magicznych zdań, które powinno usłyszeć od swoich rodziców każde dziecko. Są naprawdę ważne…

Dzieci są bardzo wrażliwymi osobami, dlatego musimy uważać na to, w jaki sposób się do nich zwracamy. Bardzo ważne są nasze – dorosłych – słowa, bo niektóre z nich zostają z maluchami na zawsze…

To, jak się odzywamy do naszych dzieci, może determinować ich całe późniejsze życie. Naprawdę! Już za chwilę wyjaśnimy Wam to na konkretnych przykładach!

#1

Dzieci czasami testują nas. Chcą wiedzieć, na co mogą sobie pozwolić i czy nawet jak będą robić źle, to wciąż będziemy je kochać. Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do pokoju swojego malucha, a tam panuje straszliwy bałagan… Co mówicie w takiej sytuacji?

ŹLE: Jeśli natychmiast nie posprzątasz, nie zjesz nic słodkiego przez tydzień!

DOBRZE: Kochanie musimy dbać o porządek, bo w czystym domu jest przyjemniej. Chodź pomogę Ci posprzątać, zróbmy to razem.

#2

Są takie dwa magiczne słowa, które należy powtarzać dziecku bardzo często. Ich po prostu nigdy za wiele: KOCHAM CIĘ! Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Musimy przypominać o tym naszym maluchom w każdej możliwej chwili. Zarówno wtedy, kiedy są wesołe, jak i wówczas, gdy są smutne.

#3

Kiedy Twojemu dziecku coś nie wyjdzie, nie utwierdzaj go w przekonaniu, że jest do niczego… Pomóż mu uwierzyć w siebie!

ŹLE: Wszyscy Twoi koledzy są od Ciebie szybsi, dlatego przegrałeś!

DOBRZE: Nie przejmuj się! Z każdym meczem jesteś coraz lepszy! Oby tak dalej! Trzymam kciuki!

#4

Każdy z nas popełnia błędy. Jeśli Twoje dziecko zrobi coś złego i zdarzy Ci się na nie nakrzyczeć, to pamiętaj, że jeśli widzisz, że żałuje, musisz powiedzieć mu, że jest Ci przykro, że na nie krzyczałaś/łeś. To pokaże mu, że je szanujesz i sprawi, że będzie mu jeszcze bardziej wstyd, że zrobiło źle.

#5

Dzieci bardzo przeżywają niektóre rzeczy. Część z nich może wydawać się nam – dorosłym – wręcz śmieszna. Jednak nie możemy bagatelizować ich problemów, a zawsze być wparciem. Twoje dziecko zgubiło bardzo ważną dla niego zabawkę i straszliwie płacze. Co mu mówisz?

ŹLE: Jej! Zgubiłaś tylko tę lalkę. Nie stało się nic wielkiego. Masz tysiące innych.

DOBRZE: Kochanie… mnie też jest bardzo przykro, że ją zgubiłaś…

#6

Jeśli Twój maluch próbuje zrobić coś sam, nie pomagaj mu, ale wspieraj. Powiedz np. Kochanie no dalej, na pewno dasz radę! Wierzę w Ciebie!

#7

Nigdy nie wmuszaj w dziecko czegoś na siłę. Jeśli nie lubi grać w kosza, a zamiast tego woli skrzypce, to pozwól mu na to! Zacznij od tego: Kochanie, czego chcesz Ty?

#8

Przypominaj dziecku o jego sukcesach. To zbuduje w nim pewność siebie i zmotywuje do działania. Kiedy będziesz prosić o to, aby posprzątało, powiedz: Pamiętasz, jak szybko i pięknie zrobiłeś to ostatnim razem? Teraz na pewno zrobisz to jeszcze lepiej!

#9

Gdy dziecko robi coś po raz pierwszy, np. uczy się jazdy na rowerze, musisz wspierać je w tym i podnosić na duchu, nawet jeśli nie bardzo mu się udaje. Kochanie nie przejmuj się! Nikt nie robi niczego idealnie za pierwszym razem! To pomoże mu zrozumieć, że nawet najlepsi nie potrafią robić wszystkiego idealnie i że trzeba próbować, aby być coraz lepszym.

#10

Pytaj swoje dziecko o jego zadanie, o jego uczucia i myśli. To zbuduje między Wami prawdziwą więź i nauczy je nazywania swoich uczuć i myśli. Pytaj: Jak się z tym czujesz? Co o tym sądzisz? To sprawi, że poczuje się ważne, kochane i docenianie. Utwierdzi go także w przekonaniu, że to, co ono czuje, jest bardzo istotne.

#11

Nie mów o swoim dziecku ciągle: My. Ono jest oddzielną jednostką. Ma swoje własne myśli i uczucia. Zaakceptuj to i ucz je, że musi być samodzielne. Jeśli nie będziesz tego robić, może to negatywnie wpłynąć na jego rozwój i zahamować separację psychiczną.

ŹLE: Od jutra idziemy do przedszkola!

DOBRZE: Już od jutra idziesz do przedszkola!

Chcielibyście dodać coś do tej listy?

Polecane

Może Cię zainteresować