×

10 najczęstszych koszmarów, które nas nękają. Co oznaczają te przerażające sny?

Budzisz się zlany potem? Otwierasz oczy z przerażeniem, bo nie wiesz, czy to była jawa, czy tylko koszmarny sen? Eksperci poddali analizie 10 najczęstszych koszmarów, które występowały wśród Brytyjczyków w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jakie jest ich znaczenie?

10 najczęstszych koszmarów

Wypadające zęby oznaczają śmierć kogoś bliskiego, ksiądz we śnie zwiastuje kłopoty, agresywny pies oznacza zdradę przyjaciela, a mętna woda chorobę: ile podobnych znaczeń, przypisywanych snom, usłyszał każdy z nas od babci, rodziców czy znajomych? Bywa i tak, że sprawdzając znaczenie snu w internetowym senniku, poznajemy inną interpretację. I choć zazwyczaj patrzymy na nią z przymrużeniem oka, są takie sny, obok których ciężko przejść obojętnie. Szczególnie, gdy są wyjątkowo realistyczne lub uporczywie się powtarzają.

Psycholog Lee Chambers wraz z Lauren Rosenberg – ekspertką w zakresie leczenia strachu i lęku oraz firmą MattressNextDay, przeanalizowali 10 koszmarów, których znaczenia Brytyjczycy szukali w sieci najczęściej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To istotne, ponieważ jest to czas, w którym zmagaliśmy się z pandemią koronawirusa. Jak się okazało, w ciągu minionego roku popularność wyszukiwania hasła o wypadających zębach, wzrosła aż o 50 proc. Przypadek?

Wypadające zęby, spadanie i duchy

To właśnie wypadające zęby pojawiały się wśród najczęściej występujących (a przynajmniej wyszukiwanych w sieci) koszmarów minionego roku. Jakie jest znaczenie tego snu i co jeszcze spędza nam sen z powiek? O tym pisze serwis Focus.

 • #1 Wypadające zęby

  czy fakt, że wypadające zęby w ciągu ostatnich miesięcy nawiedzały sny Brytyjczyków zdecydowanie częściej, zwiastuje pasmo nadchodzących nieszczęść? Bo właśnie takie znaczenie przypisuje się zazwyczaj temu sennemu koszmarowi. Według ekspertów, którzy przeanalizowali znaczenie koszmaru, jest on raczej objawem nękającego nas stresu i napięć. A zatem, zdaniem ekspertów, jeśli we śnie wypadają nam zęby, jest to po prostu sygnał, by lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

 • #2 Postrzał/zostać postrzelonym

  również wyszukiwanie tego hasła wzrosło o 84 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Sen o postrzeleniu oznacza brak poczucia bezpieczeństwa. Jeśli ktoś strzela do nas w naszym domu, oznacza to, że nie czujemy się bezpiecznie w gronie najbliższych. Strzelanie w plecy możne oznaczać zdradę, zaś postrzelenie przez kogoś, kogo znamy, można interpretować jako pewne podstawowe problemy w relacji.

 • #3 Duchy

  jeśli w snach prześladują nas duchy, może to wyrażać nasz lęk przed śmiercią, także śmiercią kogoś bliskiego. Ale pojawienie się ducha we śnie to także oznaka, że odczuwamy presję. Gdy w duchu rozpoznajesz konkretną, znaną ci osobę, prawdopodobnie jest to osoba, do której żywisz jakieś uczucia w prawdziwym życiu. Być może one minęły lub musisz je w sobie tłumić.

 • #4 Pościg

  jeśli śnisz o tym, że ktoś cię ściga, prawdopodobnie na jawie coś wzbudza twoją frustrację. Może to być cel, za którym podążasz, ale wydaje ci się zbyt odległy. Zdaniem psychologa w takim przypadku warto się zastanowić, dlaczego wybieramy ucieczkę zamiast walki.

 • #5 Ogień

  symbolizuje niepokój i złość. Może także stanowić ostrzeżenie przed niebezpiecznym lub ryzykownym wyzwaniem. Jeśli płomienie cię sparzą, oznacza to, że jesteś zły, ale na co dzień tłumisz swój gniew.

 • #6 Utonięcie

  sny związane z wodą pojawiają się dosyć często. Jeśli toniesz, symbolizuje to sytuację z prawdziwego życia, w której się zatracasz. Jeśli przebywasz pod wodą, przytłacza cię natłok myśli.

 • #7 Nagość w miejscu publicznym

  choć komuś może się to wydawać komiczne, poczucie zażenowania, upokorzenia i wstydu, towarzyszące tego typu koszmarom, pozostaje z nami jeszcze na długo po przebudzeniu. Według psychologa taki sen oznacza, że w naszym życiu wydarzyło się coś, na co nie byliśmy gotowi. Sen o nagości może również oznaczać nasze kompleksy i to, że zbytnio martwimy się, jak postrzegają nas inni i co o nas myślą.

 • #8 Błądzenie

  to sen, który ma dość oczywistą interpretację. Błądzenie może oznaczać zagubienie i poczucie braku własnego miejsca w prawdziwym życiu. Może również symbolizować wysiłki podjęte w celu odkrycia samego siebie.

 • #9 Śmierć

  choć taki sen może wzbudzić przerażenie, nie należy rozumieć go dosłownie. Oznacza on zamknięcie jakiegoś etapu w życiu. Może też sygnalizować, że potrzebujesz zmian.

 • #10 Spadanie

  znasz to uczucie, gdy spadasz w przepaść i zatrzymujesz się dopiero wtedy, gdy otwierasz oczy? Zdaniem psychologa taki sen może sugerować, że gubimy się w jakiejś dziedzinie swojego rzeczywistego życia. Zbyt mocno się czegoś trzymamy lub tracimy kontrolę.

Skąd pewność, że to eksperci mają rację, a nie popularne internetowe senniki? Naukowcy z Uniwersytetu Roma Tre we Włoszech przeprowadzili ostatnio zakrojone na szeroką skalę badania dotyczące marzeń sennych. Wynika z nich, że nasze sny są przedłużeniem i odzwierciedleniem naszego rzeczywistego życia – emocji oraz wydarzeń, towarzyszących nam każdego dnia.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij