×

22-latek poślubił 10-letnią dziewczynkę. Kontrowersyjne wideo z zaślubin obiegło sieć

Polskie prawo mówi, że para musi być pełnoletnia, aby zawrzeć związek małżeński. W wyjątkowych okolicznościach dopuszczalne jest jednak obniżenie wieku. Za takie okoliczności uznaje się m.in.: zajście w ciążę i troskę o dobro dziecka, niebezpieczeństwo śmierci chłopaka lub dziewczyny czy trudną sytuację rodzinną dziewczyny i jednocześnie silną więź z partnerem. Nie zapominajmy jednak, że co kraj to obyczaj. Są jednak pewne granice. Te zostały przekroczone ostatnio w Iranie, gdzie na ślubnym kobiercu stanął dorosły mężczyzna wraz z… dzieckiem. Nagranie z ceremonii obiegło świat i wywołało burzę.

Ślub, który nigdy nie powinien mieć miejsca

Na opublikowanym w sieci nagraniu z Iranu widzimy ceremonię ślubną. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że na ślubnym kobiercu stanął 22-letni mężczyzna wraz z 10-letnią dziewczynką. Skąd to wiadomo? Wiek „nowożeńców” został potwierdzony przez władze. Widoczny pan młody jest ubrany w białą koszulę, podczas gdy jego młoda wybranka ma na sobie suknię ślubną – nie jest dokładnie widoczna ze względu na nałożoną cenzurę.

W „pięknej chwili” towarzyszyło im wielu cieszących się z wydarzenia ludzi, którzy prawdopodobnie byli członkami rodzin nowożeńców. Wszyscy świętowali, jak na zupełnie normalnym weselu. Nikogo nie oburzał również fakt, że „panna młoda” wyglądała bardziej jak córeczka pana młodego, a nie małżonka.

Reakcja internautów

Wideo ze ślubu, które trafiło do sieci, błyskawicznie wywołało falę krytycznych komentarzy, które nagłośniły sprawę. Wielu z nich pisało, że „dziewczynka nie ma prawa do podejmowania własnych decyzji”, podczas gdy inni nazywali pana młodego i jego rodzinę „barbarzyńcami”. „Małżeństwu” w konsekwencji przyjrzały się lokalne instytucje. To wtedy na jaw wyszło, że świeżo upieczona „małżonka” ma zaledwie 10 lat. Zgodnie z prawem obowiązującym w Iranie to za mało. Do ślubu są tam dopuszczane bowiem dziewczyny, które ukończyły… 13 rok życia.

Byłem właśnie w jej szkole, a odkąd film został opublikowany, zadaję pytania zaufanym osobom z sąsiedztwa i duchownemu, który poprowadził ceremonię ślubną – powiedział Naser Mokhtari, szef Biura Opieki Społecznej w Bahmai, w prowincji Kohgiluje wa Bujerahmad w Iranie, gdzie odbył się ślub

Youtube

„Małżeństwo” zostało unieważnione

Ostatecznie małżeństwo 22-latka i jego 10-letniej „żony” zostało unieważnione przez sąd. Powodem był zbyt niski wiek dziewczynki. Na unieważnieniu jednak się nie skończyło. Osoby, które dopuściły do ceremonii, mają bowiem usłyszeć zarzuty.

I pomyśleć, że nikt w porę nie zareagował. Wam też nie mieści się to w głowach? Swoją drogą potraficie wyobrazić sobie sytuację, że do ołtarza idzie 13-letnia dziewczynka i jest to jak najbardziej zgodne z panującym prawem?

Może Cię zainteresować

zamknij