×

Godło Polski ma zostać zmienione. Pojawiła się już wizualizacja nowego

Polskie godło może przejść małą metamorfozę. W przygotowaniu jest bowiem projekt, który zakłada przywrócenie w godle krzyża. Jest to inicjatywa społeczna. Jeśli wszystko pójdzie po myśli inicjatorów, ich projekt do Sejmu może trafić już w następnym roku.

Informacje przekazał portal onet.pl. Pomysł umieszczenia w godle krzyża jest inicjatywą społeczną. Bardzo dużą rolę odgrywa w niej Stowarzyszenie MyGdansk.pl. W rozmowie wiceprezes Hubert Grzegorczyk opowiedział o tym, jak miała by wyglądać zmiana.

Kilka zmian

Pomysłodawcy chcą wnieść drobne poprawki do wizerunku obecnego godła. Przede wszystkim chodzi o przywrócenie tradycyjnego Orła Białego z 1919 r., powrót zamkniętej korony zwieńczonej Krzyżem, likwidację gwiazd w skrzydłach, cieniowania oraz innych niezasadnych elementów. Ponadto, inicjatorzy chcieliby także, ostatecznie określić konkretną czerwień występującą w tarczy herbowej.

Obecnie w naszym ustawodawstwie nie mamy tak naprawdę dokładnego określenia czerwieni. Mówimy, że jest to czerwień – ale nie wiemy, czy jest to np. karmazyn, czy jakiś inny odcień – podsumowuje Grzegorczyk

Hubert Grzegorczyk/Internet

Ważne symbole

Pomysł zrodził się z potrzeby powrotu do tradycji. Jak zauważa Grzegorczyk – symbole narodowe odgrywają ogromną rolę z punktu widzenia dobra narodowego. Godło, herb, hymn oraz flaga są najważniejszymi znakami rozpoznawczymi kraju.

Są to najważniejsze symbole naszego kraju i do momentu, kiedy nie uporządkujemy tych rzeczy, będziemy mieli do czynienia z różnymi błędami heraldycznymi

Krzyż powinien się w godle znaleźć

Co ważne, pomysłodawcy nie chcą wywoływać żadnej politycznej dyskusji. Przyświeca im jeden cel – chcą odnieść się do tradycji, jakimi szczyci się nasz kraj. W ten sposób chcą upamiętnić naszą tradycję historyczną. Dlatego też tak ważne jest, by krzyż wrócił na swoje miejsce.

Krzyż w polskim godle to element polskiej tradycji, która ma charakter judeochrześcijański – dodaje Grzegorczyk

Zbieranie podpisów

Przypomnijmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jakiś czas temu rozpoczęło działania mające na celu zmianę symboli narodowych. Obecnie pomysłodawcy dodania krzyża do godła chcą zebrać 100 tys. podpisów, które później złożą w Sejmie. Wtedy też mógłby rozpocząć się proces legislacyjny.

Zdążyć na czas

Jako ostateczny termin inicjatorzy postawili sobie koniec grudnia 2019 r. – wtedy to mija 100 lat od uchwalenia obecnego godła Polski. Pomysłodawcy chcą do tego czasu zdążyć z gotowym projektem, który będzie “nawiązywał do polskiej państwowości i naszej wiary”. Ponadto, pomysłodawcy chcą także przeprowadzić konsultacje w sprawie projektu. Na zorganizowanych w miastach spotkaniach każdy chętny będzie mógł wyrazić swoje zdanie na temat zaproponowanych przez pomysłodawców zmian.

Może Cię zainteresować

zamknij