×

Zarobki w TVP wzrosły trzykrotnie. Na sam zarząd poszło 2,18 miliona złotych

Poważną pozycją z budżecie telewizji publicznej stanowią pensje członków zarządu, w tym Jacka Kurskiego. Dowiedzieliśmy się, że zarząd TVP zarobił miliony. Wirtualne Media ujawniły, że w ubiegłym roku na pensje przeznaczono aż 2,18 mln złotych. W porównaniu do 2018 roku wzrosły one trzykrotnie!

Zarząd TVP zarobił miliony

Kiedy Jacek Kurski walczył w lutym tego roku o przyznanie TVP 1,95 miliarda złotych z tytułu rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu, zapewniał skromnie w rozmowie z Senacką Komisją Kultury i Środków Przekazu, że sam zarabia nędzne grosze. Ujawnił, że oszczędza na sobie, ile tylko się da:

Poprosiłem radę nadzorczą o najniższe możliwe wynagrodzenie, proponowano mi wyższe.

Okazuje się, że z tą skromnością to jednak nie do końca tak było… Jak ujawniły Wirtualne Media, w TVP raczej nikt sobie od ust nie odejmuje. Wręcz przeciwnie, zarobki w telewizji publicznej w 2019 roku wzrosły w porównaniu z 2018 aż trzykrotnie!

Największą pozycją w budżecie są wynagrodzenia dla członków zarządu, w tym Jacka Kurskiego. W zeszłym roku wydano na nie 2,18 mln złotych. Dla porównania, rok wcześniej była to kwota „zaledwie” 811,8 tys. złotych. Jaką część z tych 2,18 miliona otrzymał Jacek Kurski, tego TVP nie ujawnia.

Warto przypomnieć, że oficjalnie nie jest on już prezesem TVP. Stracił stanowisko po tym, gdy prezydent Andrzej Duda od jego dymisji uzależnił zatwierdzenie wypłaty telewizji publicznej 1,95 miliarda złotych. Kilka dni później Kurski wrócił do TVP, oficjalnie jako doradca p.o. prezesa Macieja Łopińskiego.

Zarobki w telewizji publicznej

Jak wynika ze sprawozdania za rok 2019 złożonego przez TVP w Radzie Mediów Narodowych, średnia pensja pracownika telewizji publicznej, a było ich w zeszłym roku 2 790 zatrudnionych na etatach, wyniosła 9 572 zł brutto. Do tego trzeba doliczyć premie, dodatki funkcyjne i nagrody. Tylko na te ostatnie przeznaczono w 2019 roku 18 milionów złotych. Wydaje się dużo? To i tak kropla w morzu potrzeb zarządu TVP.

Skąd wzięto pieniądze na te luksusy? Oczywiście od podatników… Ze sprawozdania wynika, że wpływy TVP w 2019 roku wyniosły 2,559 mld zł, a z uwzględnieniem rozwiązania rezerw i aktualizacji wartości aktywów – 2,707 mld zł.

W 57 proc. budżet telewizji publicznej zasiliły wpływy z abonamentu, wynoszące w sumie 1,459 mld zł. To jednak nie oznacza, że Polacy nagle chętnie zaczęli opłacać abonament. Okazuje się, że wpłacili tylko 331,4 mln złotych. Reszta, czyli 1,127 mld złotych to rekompensata z budżetu państwa, na którą zrzucili się przymusowo wszyscy podatnicy, bez względu na to, czy oglądają TVP czy nie.

Warto było dać tyle?

Źródła: biznes.radiozet.pl, www.wirtualnemedia.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij