×

Zaskakująca pensja Jacka Kurskiego. Prezes dla dobra TVP chce oszczędzać nawet na sobie

Prezes TVP, Jacek Kurski walczy w parlamencie o blisko dwa miliardy złotych z tytułu rekompensaty dla mediów publicznych. Ku jego rozczarowaniu, sprawa rozbiła się o Senat.

Kontrowersyjna nowelizacja

Projekt nowelizacji ustawy został złożony jeszcze w grudniu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Na jej mocy TVP oraz Polskie Radio miałyby w 2020 roku otrzymać 1,95 miliarda złotych jako rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu.

Mimo protestów posłów opozycji, którzy obrazowo nazwali pracowników telewizji publicznej „funkcjonariuszami, a nie dziennikarzami”, sejmowa Komisja Kultury pozytywnie zaopiniowała projekt. Jej entuzjazmu nie podzielili jednak senatorowie, którzy w czwartek odrzucili nowelizację głosami 51 do 45.

Prezes się tłumaczy

Skończyło się spotkaniem prezesa TVP Jacka Kurskiego z Senacką Komisją Kultury i Środków Przekazu. Prezes gorąco namawiał senatorów, by jednak dali mu 1,95 miliarda złotych. Tłumaczył, że telewizja publiczna doskonale wywiązuje się ze swojej misji, a nawet słynie z obiektywizmu, co doceniają widzowie, których liczba, według prezesa, systematycznie rośnie.

Obecnie jest 200-kilka kanałów, gdyby Polacy uważali, że TVP uprawia propagandę to by jej nie oglądali, tymczasem oglądalność rośnie, nawet w panelu Nielsena

Przy okazji dodał, że polskie media publiczne mogą z powodzeniem konkurować z francuską telewizją, a nawet BBC, nawet mimo znacznie skromniejszego budżetu.

Każde szanujące się państwo europejskie ma bardzo silne media publiczne, które są w bardzo znaczący sposób subsydiowane np. we Francji czy Wielkiej Brytanii. To ważna informacja, bo te kraje, to wyznacznik skuteczności wykorzystania środków, te kraje mają 30-procentową oglądalność, a TVP przy mniejszych wpływach też ma oglądalność na poziomie 30 proc. i to w badaniach Nielsena – zważając, że mamy przesłanki na wyższą

Ile zarabia Jacek Kurski?

Prezes ujawnił także, że dobro TVP tak bardzo leży mu na sercu, że zdecydował się nie obciążać nadmiernie firmy swoją pensją. Wyznał, że sam na sobie oszczędza, ile tylko się da:

Poprosiłem radę nadzorczą o najniższe możliwe wynagrodzenie, proponowano mi wyższe

A konkretnie o jakiej kwocie mówimy? Wyliczył to portal Wirtualne Media. Wysokość pensji prezesa TVP jest uwzględniona w kontrakcie i może sięgać 15-krotności średniej krajowej. Najniższa możliwa stawka to 7-krotność średniej krajowej i o nią właśnie, jak sam chętnie podkreśla, wnioskował Kurski.

Biorąc pod uwagę, że średnia pensja w Polsce według GUS wynosiła w trzecim kwartale 2019 roku 4 931,59 zł. W związku z tym prezes TVP zarabia 34 521,13 złotych.

Myślicie, że to rzeczywiście mało?

Źródła: www.wprost.pl, www.wirtualnemedia.pl, www.newsweek.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować