×

45-letni Polak znaleziony w Belgii. Nie ma pojęcia, kim właściwie jest

Zjawisko amnezji jest większości z nas znane jedynie z filmów o Jasonie Bourne. Tymczasem, ta poważna przypadłość może dotknąć niemal każdego. Ofiarą poważnego schorzenia padł pewien Polak, przebywający za granicą, który zapomniał, kim jest. Nikt nie może ustalić, jego tożsamości.

Zapomniał kim jest

Około 45-letni mężczyzna został znaleziony w belgijskim mieście Tielt na początku maja tego roku. Człowiek nie jest w stanie podać swojej tożsamości. Na domiar złego, komunikacja ze śledczymi jest utrudniona, ponieważ mówi wyłącznie po polsku. Kiedy 7 maja natrafiono na Polaka w liczącym zaledwie 19 tys. mieszkańców miasteczku, od razu udało się ustalić, że cierpi na amnezję. Mężczyzna nie mógł wyjaśnić w jaki sposób znalazł się w Tielt, ani co robi w Belgii. Obecnie śledczy prowadzą poszukiwania osób, które będą w stanie powiedzieć, kim jest odnaleziony. Polak mierzy 170 cm wzrostu, posiada zwyczajną budowę ciała, siwe włosy i brodę. W dniu spotkania był ubrany w niebieskie dżinsy, jasnoniebieską koszulkę i niebieskie buty budowlane. Informacje dotyczące tożsamości mężczyzny można zgłaszać za pośrednictwem darmowej infolinii 0800 30300 lub e-mailem na adres: avisderecherche@police.belgium.eu.

Czym jest amnezja?

Amnezja jest schorzeniem, które powstaje w wyniku uszkodzenia mózgu. Przyczyną mogą być różnego rodzaju urazy głowy, choroby jak guz mózgu lub udar, powikłania po operacjach neurochirurgicznych, niedobory witaminy B, urazy związane z psychiką, powstałe na skutek bardzo stresujących wydarzeń. Amnezja może wystąpić u człowieka również na skutek szoku emocjonalnego bądź szoku termicznego. Istnieje wiele odmian amnezji. Najczęściej występującą jest amnezja wsteczna. Charakteryzuje się ona utratą pamięci związanej z przeszłością. Niektórzy chorzy tracą pamięć związaną bezpośrednio z czasem wystąpienia przyczyn amnezji podczas, gdy u innych utrata pamięci obejmuje długie okresy czasu. Innym rodzajem schorzenia jest amnezja następcza w przypadku, której zaburzenia pamięci dotyczą okresu czasu, mającego miejsce po wystąpieniu przyczyn amnezji. Wówczas chorzy nie są w stanie powiedzieć, co działo się np. kilka godzin temu.

To zdjęcie odnalezionego w Belgii Polaka

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook.com, Pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować