×

W paście jednego z czołowych producentów znaleziono rakotwórczą substancję. Zobacz czy jej nie używasz

Pasta do zębów to jeden ze środków czystości, którego używamy nawet do kilku razy dziennie. Właśnie dlatego ważne jest, aby jej skład był dla nas w pełni bezpieczny.

Niestety, nie zawsze tak jest, w dodatku okazuje się, że problem z tym, mają nawet czołowi producenci…

Colgate jest jedną z najpopularniejszych marek na świecie i najprawdopodobniej użyłeś ich produktu chociaż jeden raz w swoim życiu.

Jakiś czas temu podczas badań odkryto, że w paście Colgate znajduje się substancja o nazwie triklosan. Wysoce prawdopodobne jest, że może być ona szkodliwa dla naszego zdrowia, a nawet powodować raka!

Substancja szybko przenika przez skórę i zakłóca równowagę hormonalną

Chemical Research in Toxicology Journal publikuje wyniki jednego z ostatnich badań triclosanu. Według nich substancja ta, stosowana w dużych ilościach, może sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych. Triklosan ma również zdolność przenikania przez skórę. Może zakłócić właściwe funkcjonowanie tarczycy oraz jej hormonów.

W 2008 roku w czasopiśmie Environmental Health Perspective opublikowano także badanie, z którego jasno wynikało, że triklosan został znaleziony w moczu aż 75% osób, spośród 2517 przebadanych, powyżej 6 roku życia.

Na nasze nieszczęście substancja ta znajduje się jednak nie tylko w paście do zębów. Jest szeroko stosowana w przemyśle chemicznym, możemy znaleźć ją także w dezodorantach, środkach do odkażania rąk czy różnego rodzaju detergentach.

Mimo wielu badań, które potwierdzają szkodliwość triklosanu, wciąż można go używać bez ograniczeń.

Może Cię zainteresować