×

Najlepsza pasta wybielająca – Obalamy mity i radzimy, jaką wybrać

Kto z nas nie chciałby móc pochwalić się równym, śnieżnobiałym, pięknym śmiechem? O ile pierwszy warunek może nie być tak prosty do zrealizowania, o tyle z drugim teoretycznie nie powinno być już takiego problemu. Wydaje się, że najlepsza pasta wybielająca byłaby tu oczywistym rozwiązaniem. Tylko jak ją znaleźć i czy rzeczywiście tego typu środek może dać takie efekty? Postaramy się przybliżyć wam ten temat.

najlepsza pasta wybielająca do zębów
Photo by Alex on Unsplash

Najlepsza pasta wybielająca – działanie

Zanim zdecydujecie się na podjęcie decyzji o zmianie koloru swojego uzębienia, musicie wiedzieć kilka rzeczy. Jest wśród nich też kwestia rozróżnienie wybielania zębów i ich rozjaśniania.

1. Wybielanie zębów

Proces ten wykonywany jest profesjonalnie, pod kontrolą dentysty i przy użyciu żelów z nadtlenkiem wodoru lub nadtlenkiem karbamidu. Jako jedyny daje doskonałe efekty przy byciu bezpiecznym dla zdrowia i szkliwa.

2. Rozjaśnianie zębów

Drugi proces polega na ścieraniu i usuwaniu przebarwień i kamienia nazębnego, co w efekcie daje wrażenie zmiany koloru zębów. Działanie takie mają np. niektóre pasty wybielające zęby i cała gama (bardzo szkodliwych) domowych sposobów na „wybielanie” zębów, np. przy użyciu sody oczyszczonej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wybielić zęby bez zniszczenia powierzchni szkliwa mogą jedynie preparaty oddziałujące na kolor zęba, a nie działające na zasadzie ścierania osadów…

Pasta wybielająca zęby – rodzaje

Istnieją dwa główne rodzaje past do zębów o działaniu wybielającym.

1. Pasta do zębów wybielająca

Jest to pasta do wybielania zębów bazujące na składnikach używanych w profesjonalnych żelach stosowanych u dentysty, jak nadtlenek karbamidu. Środki tego typu najczęściej są dużo droższe. Należy stosować je przez ściśle określony czas. Dają też efekt prawdziwego wybielenia, choć oczywiście nie tak mocny, jak w przypadku profesjonalnego zabiegu u dentysty. Dobrze, by miała w swoim składzie także fluor. Dzięki niemu będzie działała nie tylko wybielająco, ale i nie zaszkodzi szkliwu.

Droższą alternatywą środku tego typu są pasty enzymatyczne. Efekt ich działania utrzymuje się dłużej, a nie jedynie w czasie samego stosowania.

2. Pasta do zębów ścierająca

Pasta wybielająca zęby (a dokładniej rozjaśniająca je), której działanie oparte jest na ścierających drobinkach w niej zawartych. Efekt, który możecie osiągnąć przy jej użyciu, nie należy do najmocniejszych. Bazuje jedynie na starciu z powierzchni zęba przebarwień i osadów. Jej zaletą jest niższa cena – wadą za to możliwość uszkodzenia szkliwa…

Skuteczność pasty do wybielania zębów metodą ścierania określa skrót RDA. Im jest on wyższy, tym efekt wyraźniejszy, ale równocześnie większe ryzyko powstania uszkodzeń szkliwa i doprowadzenia do nadwrażliwości zębów…

Najlepsza pasta wybielająca – mit

Oczywiście podobnie jak z samym zabiegiem wybielania, ze stosowaniem past wiąże się wiele mitów.

Pasta do zębów wybielająca szkodzi

Jednym z nich jest stwierdzenie, że pasty wybielające zęby są szkodliwe. Jest to mocne uogólnienie, choć zawiera w sobie odrobinę prawdy. Odnosi się przede wszystkim do środków ścierających.

najlepsza pasta wybielająca zęby
Photo by Erick Tang on Unsplash

Fluor szkodzi zdrowiu

Najlepsza pasta wybielająca powinna zawierać także dodatek fluoru. Jego szkodliwość to mit w przypadku ilości mogących dostać się do organizmu w czasie mycia zębów. Fluor zapobiega próchnicy, co w przypadku ilości osób zmagających się z nią w Polsce sięgającej około 90% dorosłych, jest efektem jak najbardziej pożądanym…

Pasty wybielające zęby można stosować bez ograniczeń

Każdy z typów past wybielających zęby ma ściśle określony czas stosowania i zalecaną częstotliwość. Jeśli terminy te nie będą przestrzegane, mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów i uszkodzeń szkliwa.

Może Cię zainteresować

zamknij