×

Termin na złożenie PIT-ów przesunięty. To jedno z założeń rządowego pakietu antykryzysowego

Termin na złożenie PIT-ów przesunięty. Zaproponowany przez rząd pakiet antykryzysowy w związku z koronawirusem zakłada m.in. przesunięcie pierwotnego terminu składania deklaracji PIT, którym – jak co roku – miał być 30 kwietnia. Jak będzie tym razem?

Termin na złożenie PIT-ów przesunięty

Jak wynika z ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych, co roku PIT-y składamy do 30 kwietnia. W tym roku ma być inaczej. A to ze względu na wyjątkową sytuację spowodowaną koronawirusem.

Nowy termin na złożenie PIT-ów za 2019 r. nie jest jeszcze do końca pewny, ale wszystko wskazuje na to, że Polacy będą mogli złożyć deklarację podatkową do końca maja lub czerwca. O nowym terminie wspomina dokument udostępniony w środę przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Składanie PIT za 2019 r. jest obecnie utrudnione, ponieważ co najmniej do 27 marca urzędy skarbowe zawiesiły obsługę interesantów. Pamiętajmy: nadal możemy rozliczyć się przez Internet.

Pakiet antykryzysowy

Rząd przedstawił pakiet działań gospodarczych i społecznych w związku z pandemią, pod hasłem „tarcza antykryzysowa”. Jak powiedział podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki:

Prezentujemy dzisiaj odważny, ale i rozważny plan, który ma zapobiec przede wszystkim utracie miejsc pracy, bankructwom tam, gdzie jest to możliwe, zamykaniu zakładów, zmniejszaniu obrotów firm, zmniejszaniu przychodów poszczególnych przedsiębiorców.

To plan na najbliższych kilka miesięcy, który składa się z pięciu podstawowych filarów. Wartość tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł, czyli aż 9,2 proc. PKB.

5 głównych filarów

Ministerstwo Rozwoju określa nowy projekt jako „lekarstwo w związku z epidemią koronawirusa”. Oto 5 filarów, z których składa się projekt, wraz z kwotami, które zostaną przeznaczone na każdy z nich:

  • I filar – Bezpieczeństwo pracowników – wartość 30 mld zł;
  • II filar – Bezpieczeństwo przedsiębiorstw – 74,2 mld zł;
  • III filar – Służba zdrowia – 7,5 mld zł;
  • IV filar — Zapewnienie bezpieczeństwa depozytów, lokat, płatności – 70,3 mld zł;
  • V filar – Fundusze na ożywienie gospodarki – 30 mld zł.

Plan, który ma ochronić polską gospodarkę przed skutkami wywołanymi pandemią koronawirusa, zakłada m.in. wspomniane przesunięcie terminu składania PIT-ów, odsunięcie płatności ZUS, czy przejęcie przez państwo finansowania części wynagrodzenia w firmach lub też jednorazową wypłatę ok. 2 tys. zł dla samozatrudnionych i osób pracujących w oparciu o umowę zlecenie.

Warto dodać, że odnośnie projektu nadal pozostaje wiele niewiadomych…

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować