×

Czy księża płacą podatki? Jakie są stawki dla osób duchownych?

Czy księża płacą podatki? Dla większości z nas, pierwszy kwartał roku jest czasem rozliczeń podatkowych. Chociaż cały czas słyszy się, że Kościół „wyzyskuje państwo”, płacenie podatków dotyczy także księży. Ale duchowni rozliczają się z fiskusem na specjalnych warunkach. Jedno jest pewne, wszyscy duchowni w Polsce, również popowie, czy imamowie, muszą płacić podatki.

Czy księża płacą podatki?

Wszystkie obowiązki osób duchownych wobec fiskusa określa ustawa o zryczałtowanym podatku. Co ciekawe, obecnie funkcjonuje aż 16 różnych składek dla duchownych, nie tylko katolickich.

Biorąc jednak pod uwagę, że katolicy stanowią większość wierzących w Polsce, skupimy się na proboszczach i wikarych. Obaj mają różne stawki ryczałtu. W ich przypadku stawki PIT określa obwieszczenie Ministerstwa Finansów opublikowane w Monitorze Polskim.

Podatek w formie daniny księża płacą raz na kwartał. Warto nadmienić, że wysokość podatku uzależniona jest od liczby mieszkańców w danej parafii.

Dla przykładu – proboszcz z małej wioski, która nie ma 1 000 mieszkańców, zapłaci fiskusowi 434 zł, a ten, który prowadzi parafię np. w Warszawie (w parafii powyżej 20 000 osób) – już 1 559 zł. Według danych GUS z 2018 roku, przeciętna polska parafia liczy 3 500 osób.

Kościelna „szara strefa”

Wszelkie pretensje względem księży skupiają się co do tego, że – chociaż dobrze zarabiają – płacą stosunkowo niskie podatki, o czym reszta podatników może jedynie pomarzyć.

Za pieniądze zebrane na tacę, z chrztu, kolędy czy ślubów, księża nie muszą się rozliczać. Te dochody to tzw. kościelna „szara strefa”.

Jeśli ksiądz zarabia w szkole, ucząc religii albo prowadzi własną działalność gospodarczą, np. zakład pogrzebowy, wtedy rozlicza się już na innych zasadach, odprowadzając odpowiednio VAT i CIT.

Ile duchowni zapłacili w 2019 roku?

Wspomniany już proboszcz parafii, w zależności od jej wielkości, w minionym roku zapłacił od 434 do 1559 złotych zryczałtowanego podatku raz na kwartał. Ale wikariusz zapłacił mniej – od 131 do 503 złotych.

Jak obliczył Superbiz, to oznacza, że w ciągu roku księża w Polsce zapłacą 2 624 złotych podatku, czyli nieco ponad 219 złotych miesięcznie (a wikariusz niecałe 44 złote).

Przeciętny pracownik zapłaci około 3 razy więcej podatku od księdza, a polski emeryt około 2 razy więcej. Czy to jest w porządku?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować