×

11 interesujących faktów dotyczących waginy. Prawdopodobnie wciąż nie wiesz wszystkiego

Każda kobieta jest inna, ale wszystkie mają jedną cechę wspólną poniżej pasa – waginę. Choć i one są tak zróżnicowane jak ich posiadaczki, służą do tego samego.

Z kolei każdy z nas miał z nią do czynienia chociaż jeden, jedyny raz w życiu – w czasie porodu. W sumie to chyba całkiem fajnie byłoby coś o niej wiedzieć, chociażby właśnie dlatego, że dzięki niej, a właściwie za jej pomocą, znaleźliśmy się na tym świecie.

Ten kobiecy narząd ma naprawdę wielką moc.

Yeshet Eddie / Twitter
Yeshet Eddie / Twitter

1. Rozszerza się podczas seksu

Wgina, gdy kobieta staje się pobudzona, zwiększa swój rozmiar o 200%. Normalna długość przeciętnej waginy wynosi od 7,5 do 10 centymetrów. Właśnie dlatego wprowadzenie małego tamponu może powodować dyskomfort, a w czasie seksu już go nie ma…

2. Nie wszystkie pochwy są sobie równe

Mają wiele kształtów oraz rozmiarów. Przykładowo niektóre łechtaczki znajdują się bliżej otworu pochwy, a inne dalej. Wargi sromowe również mogą mieć inny kształt oraz wymiary.

3. Ma coś wspólnego z rekinem…

Wagina zawiera skwalen, czyli naturalny lubrykant, który występuje także i w wątrobie rekinów.

via GIPHY

4. Daje znać kiedy nadchodzi czas, aby zajść w ciążę

To wagina pierwsza wie, że pora na zajście w ciążę jest odpowiednia i daje o tym znać. Wówczas śluz wypływający z pochwy jest jasny, a nawet przeźroczysty i bardzo rozciągliwy.

5. Orgazmy mogą być różne….

Wagina to skomplikowana bestia… Kobieta może mieć aż 4 różne rodzaje orgazmów… łechtaczkowy, pochwowy, mieszany i poprzez stymulację sutków.

6. Łechtaczka jest najwrażliwsza

Łechtaczka ma więcej zakończeń nerwowych niż gdziekolwiek indziej na ludzkim ciele – aż 8000. Z kolei penis ma ich 2 razy mniej…

lifebuzz
lifebuzz

7. Twoja dieta może mieć wpływ na zapach pochwy

Chociaż nie ma zbyt wiele badań na ten temat, są pewne dowody sugerujące, że zapach pochwy może zmieniać się w trakcie owulacji i np. po tym, gdy zjemy coś ostrego (na gorszy) lub ananasa (na lepszy).

8. Nie każda kobieta ma błonę dziewiczą

Jest ich bardzo mało, ale naprawdę się zdarzają. Szacuje się, że około 3 kobiet na 10.000 rodzi się bez błony dziewiczej.

9. Powinna być ćwiczona

A dokładniej Mięśnie Kegla. Są to mięśnie dna miednicy rozciągające między kością łonową, a ogonową, które podtrzymują organy wewnętrzne. Jeżeli są właściwie wyćwiczone, ułatwiają poród, przyśpieszają dojście do formy po nim oraz zwiększają doznawanie przyjemności (w dodatku obojga partnerów!). Co więcej, zmniejszają też ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak nietrzymanie moczu.

reddit
reddit

10. Jest pofałdowana

Ścianki wewnątrz waginy są pofałdowane, a w czasie stosunku dodatkowo otwierają się jak „parasol”.

11. Ma zdolność do samooczyszczania się

Posiada specjalną florę bakteryjną, która chroni ją przed infekcjami. Potrafi sama się oczyścić, a przesadne dbanie o higienę nie jest dla niej dobre.

lifebuzz
lifebuzz

Na pewno nie wiedzieliście tego wszystkiego!

Może Cię zainteresować

zamknij