×

16 przerażających zdjęć, na których uchwycono duchy. Gęsia skórka gwarantowana

Czy duchy istnieją? Chociaż nigdy nie będziemy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, jedno jest pewne – duchy, widma, zjawy i ogólnie zjawiska nadprzyrodzone fascynują nas od tysiącleci i wielu ludzi wierzy w te rzeczy. W przeszłości duchy były wyłącznie przedmiotem legend, przerażających opowieści ludowych, ale w dzisiejszych czasach, kiedy aparaty fotograficzne i nowoczesne technologie są dostępne, duchy są często rzekomo fotografowane i filmowane.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci wykonano tysiące zdjęć duchów, z których ogromna większość została prędzej lub później uznana jako fotomontaż

Są jednak niesamowite zdjęcia, które nie zostały zdemaskowane i ciężko uznać, czy to faktycznie zabawa aparatem, czy moment, w którym uchwycono ducha. Nie wiemy, czy te zdjęcia są prawdziwe, ale wiemy na pewno, że wszystkie wyglądają niepokojąco i przerażająco. Gotowi?

#1 Duch na schodach

Zdjęcie zrobione 19 września 1936 roku przez kapitana Huberta C. Provanda, londyńskiego fotografa pracującego dla magazynu Country Life, ukazuje ducha znanego jako Brown Lady of Raynham Hall.

#2 Duch dziadka

To zdjęcie zrobione przez Denise Russel w 1997 miało być zwykłym zwykłym zdjęciem jej babci. Jednak kilka lat później w końcu odkryła, że zdjęcie pokazuje również postać, która wyglądała jak mąż jej babci, który zmarł prawie dokładnie 12 lat temu od dnia zrobienia zdjęcia.

#3 Duch lorda Combermere

To zdjęcie biblioteki w opactwie Combermere, dawnym klasztorze w Cheshire w Anglii, zostało wykonane przez Sybell Corbet w 1891 roku. Upiorna postać mężczyzny siedzącego na krześle jest podobno duchem lorda Combermere. Problem polega na tym, że zdjęcie zostało zrobione podczas pogrzebu wicehrabia, który odbył się 4 mile od biblioteki.

#4 Kapłanka rumuńska

Od dawna mówi się, że hotel Decebal w Bacau we wschodniej Rumunii ma ukryty skarb. Mówi się również, że duch kapłanki strzeże skarbu. Ta fotografia z 2008 roku jest jednym z najbardziej solidnych dowodów na to, że pogłoski mogą być prawdziwe.

#5 Duch dziewczynki

To zdjęcie młodej dziewczyny wyglądającej z budynku, w którym szaleje ogień, zrobiono podczas pożaru w 1995 r. ratuszu Wem w Shropshire w Anglii. Zdjęcie zrobione przez miejscowego fotografa po drugiej stronie ulicy. Niby nic niezwykłego do momentu aż wywołał zdjęcia.

#6 Nawiedzony szpital

Zdjęcie zrobione w Waverly Hills w Kentucky i podobno widać na nim ducha pielęgniarki, która popełniła samobójstwo w sali 502. Legenda mówi, że pielęgniarka dowiedziała się, że jest w ciąży z właścicielem kliniki. Nie mieli małżeństwa, a kobieta cierpiała na gruźlicę. Dziś mówi się, że to jedna z najbardziej nawiedzonych miejsc w USA.

#7 Duch w herbaciarni

W 2012 rok w herbaciarni w Perth w Szkocji złapano postać, która wyglądała jak duch. Dan Clifford, właściciel herbaciarni, powiedział, że on i jego pracownicy doświadczali dziwnych rzeczy i słyszeli dziwne głosy przed tym incydentem.

#8 Chłopiec na farmie

Projektant Neil Sandbach przypadkowo złapał tę postać w Tewin Bury Farm w Hertfordshire, w południowej Anglii. Pracownicy, którzy byli akurat w gospodarstwie potwierdzili później, że widzieli postać chłopca ubranego na biało.

#9 Duch na torach

To zdjęcie wykonano na przejściu kolejowym w San Antonio w Teksasie. Podobno przejście nawiedzają duchy dzieci, które zginęły tam w tragicznym wypadku w latach 40. XX wieku. Od tego czasu uważa się, że każdy samochód, który zatrzymuje się na skrzyżowaniu jest pod opieką tych dzieci.

#10 Postać na schodach

Ks. Ralph Hardy, emerytowany duchowny z White Rock w Kolumbii Brytyjskiej, zrobił to słynne zdjęcie w 1966 roku. Pierwotnie chciał tylko zrobić zdjęcie eleganckich schodów w Narodowym Muzeum w Greenwich w Anglii. Jednak po wywołaniu okazało się, że zdjęcie ukazało zasłoniętą postać wchodzącą po schodach.

#11 Duch Roberta A. Fergusona

To zdjęcie zrobiono 16 listopada 1968 roku, kiedy Robert A. Ferguson wygłaszał przemówienie na konwencie spirytystycznym w Los Angeles w Kalifornii. Obok niego pojawiła się postać, którą później Robert rozpoznał. To był jego brat Walter, który zmarł w 1944 roku podczas II wojny światowej.

#12 Duch na Filipinach

To niepokojące zdjęcie zrobiono w 2000 roku w Manilli na Filipinach. Dziewczyny poprosiła przechodnia o zrobienie im zdjęcia za pomocą aparatu w telefonie (stąd obraz w niskiej rozdzielczości). Rezultat przeraża każdego. Ktoś ewidentnie trzyma dziewczynę za ramię.

#13 Niewidoczny pilot

W 1987 roku, kiedy to zdjęcie zostało zrobione, pani Sayer i jej przyjaciele odwiedzali Fleet Air Arm Station w Yoevilton, Somerset w Wielkiej Brytanii. Przyjaciele pani Sayer zrobili to zdjęcie, gdy ta siedziała w helikopterze pilota. Po wywołaniu kobieta była przerażona, bo dobrze wiedziała, że nikt wówczas z nią nie siedział.

#14 Niewyraźna postać

Zdjęcie zrobione przez wielebnego R.S. Blance w Corroboree Rock, w Alice Springs w Australii w 1959 roku. Ta słynna fotografia ukazuje przezroczystą postać kobiety trzymającej ręce w kierunku twarzy, spoglądającej w dal.

#15 Duch w zakładzie pogrzebowym

Ten biały duch pojawił się jednej nocy tuż po północy w Wolfe Pub w Penrith, Cumbria w Wielkiej Brytanii. Monitoring zarejestrował, jak duch się przemieszcza i nagle znika w suficie. Miejscowi twierdzą, że budynek kiedyś używano jako zakład pogrzebowy.

#16 Zamordowana żona

Duch wędrujący po moście w Oak Grove w stanie Kentucky jest rzekomo nieszczęśliwą żoną, którą zrzucono z mostu do wody. Została zamordowana przez męża żołnierza w latach sześćdziesiątych.

Może Cię zainteresować