×

Rzucił ją, bo ścięła włosy. „Wyglądasz jak chłopak, a ja nie jestem gejem”

Rzucił ją, bo ścięła włosy. Chciała odświeżyć wizerunek, wyglądać bardziej nowocześnie, a dowiedziała się, że się oszpeciła i wygląda jak chłopak.

Atrybut kobiecości

Długie włosy od tysiącleci są uważane za symbol kobiecości. Z włosami wiążą się niezliczone legendy i przesądy. Na dawnej Rusi włosy splecione w warkocz, spływający wzdłuż kręgosłupa, miał za zadanie ochronić czakry, które się tam znajdowały. Włosy biblijnego Samsona były źródłem jego nadludzkiej siły. W islamie kobiece włosy wodzą na pokuszenie i są źródłem grzechu, dlatego muszą być szczelnie przykryte. Nawet w laickiej zachodniej kulturze długie, mocne, błyszczące włosy są oznaką zdrowia i dobrych genów, co oznacza, że obdarzona nimi kobieta urodzi piękne i zdrowe dzieci.

Liczne badania naukowe dowiodły, że mężczyźni intuicyjnie zachwycają się kobietami o długich, pięknych włosach. Oczywiście, to już nie te czasy, gdy kobiety za swój cel życiowy uważały przypodobanie się mężczyźnie, jednak przywiązanie do zdrowych mocnych włosów pozostało, co skrupulatnie wykorzystują twórcy reklam szamponów i odżywek.

Gdzieś tam pobrzmiewają również echa erotycznych skojarzeń nasuwanych stereotypowo przez długie włosy. Być może dlatego większość kobiet na wysokich stanowiskach woli krótkie fryzury, sądząc, że dodają im one profesjonalizmu, za to w długich, kobiecych fryzurach nie byłby traktowane poważnie.

rzucił ją bo ścięła włosy
Freepik

Rzucił ją, bo ścięła włosy

Chociaż obecnie większość kobiet wybiera fryzury, które im się podobają i w których czują się dobrze, nie oglądając się na opinię partnera, czasem może to doprowadzić do szokujących rezultatów. Doświadczyła tego nasza czytelniczka, która po latach noszenia włosów do pasa postanowiła odświeżyć i unowocześnić swój wizerunek. Jak wspomina:

Mój chłopak uwielbiał moje długie włosy, jednak mnie one męczyły. Podejrzewam, że przynajmniej połowę migren zawdzięczam właśnie długim, ciężkim włosom. Mycie ich i suszenie zajmowało wieki. Co wieczór musiałam je zaplatać w warkocze, bo inaczej następnego dnia chyba bym ich nie rozczesała. Marzyłam o krótkiej fryzurce, którą można ułożyć zwyczajnie, palcami. Mam mocne i gęste włosy, fryzjerka powiedziała, że w każdej fryzurze będą wyglądały dobrze.

Na metamorfozę zdecydowała się z okazji walentynek. Rano odwiedziła salon fryzjerski. Obcinanie sięgających pasa włosów trwało wieki. Obcięte włosy nasza czytelniczka przekazała fundacji Rak’n’Roll, która wykorzystuje je do produkcji peruk dla kobiet po chemioterapii.

Podekscytowana wróciła do domu, gdzie czekał na nią niczego nieświadomy chłopak. Mieli wieczorem zjeść w domu romantyczną kolację przy świecach, ale szybko stało się jasne, że nic z tego nie będzie. Jak ujawnia młoda kobieta:

Na powitanie usłyszałam, że nieodwracalnie się oszpeciłam, a jemu sprawiłam ogromną przykrość. Że trzeba było wcześniej o tym porozmawiać. No, z tym akurat jestem w stanie się zgodzić. Że byłoby mu łatwiej, gdybym przeprowadzała tę metamorfozę stopniowo, na przykład obcięła włosy do łopatek, potem, z czasem do ramion… W końcu padły słowa, które wbiły mnie w podłogę: że wyglądam jak chłopak, a on nie jest gejem.

Niestety, to ostatnie zdanie zaważyło na ich związku. Pomijając już, że dało autorce listu sporo do myślenia. Jak ujawnia:

Byliśmy razem prawie rok. W marcu mieliśmy obchodzić pierwszą rocznicę. Tyle miłych słów usłyszałam od niego o mojej inteligencji, oczytaniu i dobrym charakterze, że naprawdę myślałam, że docenia mnie jako osobę, a nie tylko posiadaczkę włosów o rzadko spotykanej długości. I jeszcze okazało się, że jest homofobem. Słowa, które padły, zszokowały mnie. Zaczynam myśleć, że moje długie włosy były mu potrzebne do tego, by dodać sobie męskości. Żeby nikt przypadkiem nie pomyślał, że podobają mu się osoby w krótkich fryzurach.

Po tym wszystkim nastąpiło rozstanie i chociaż po tygodniu chłopak zadzwonił, przyznając, że trochę go nerwy poniosły, autorka listu nie przewiduje pojednania. Zraził ją zadanym na koniec rozmowy pytaniem, czy zamierza znów zapuszczać włosy…

rzucił ją bo ścięła włosy
Pixabay

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wronieckibazar.pl, kobiecydzien.pl
Fotografie: YouTube/Zdj. ilustrujące (miniatura wpisu), Pixabay, Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij