×

10 bardzo rzadko spotykanych ludzkich cech. Są niesamowicie ciekawe i jednocześnie zadziwiające

Każde ciało jest trochę inne, ale niektóre osoby dzielą cechy lub atrybuty, które są tak rzadkie, że można pokusić się o stwierdzenie „jeden na milion”.

Te cechy nie pojawiają się często, ale z pewnością odznaczają się w jakiś sposób. Czasami potrafią zupełnie odmienić oblicze człowieka, a innym razem są prawie niezauważalne.

Zobaczcie więc 10 bardzo rzadko spotykanych cech:

1. Ścięgno przodków

Niektórzy ludzie nadal mają ślady po naszych przodkach, z czasów kiedy wspinanie się po drzewach było kwestią bytu. Nazywa się ono palmaris longus i choć już go nie potrzebujemy, pojawia się dość często. Jego jedynym zastosowaniem są przypadki, gdy dana osoba potrzebuje przeszczepu mięśni. Co ciekawe, znajduje się tylko na lewej ręce.

2. Tetrachromatyzm

Choć słowo wydaje się skomplikowane, jest to całkiem proste pojęcie. Osoba dotknięta przypadłością widzi sto milionów kolorów podczas, gdy przeciętna osoba widzi jedynie milion. Czasami artyści dotknięci tetrachromatyzmem nie są w pełni docenieni, gdyż krytycy po prostu nie zauważają różnorodności barwę. Anomalia występuje jedynie u kobiet. Dla takich osób tęcza ma aż 10 kolorów!

3. Niedobór genetyczny, który zapobiega chorobom serca

Wszyscy posiadamy gen zwany PCSK9, ale grupa ludzi ma ich znacznie mniej, co praktycznie uniemożliwia im zachorowanie na choroby sercowo-naczyniowe. Wielu lekarzy bada to zjawisko i na tej podstawie ma nadzieję stworzyć lek, który będzie skuteczny w walce z chorobami serca.

4. Chimeryzm

Chimeryzm może doprowadzić do różnorodności na przykład tęczówek oka. Występuje w przypadku, gdy ludzie noszą w sobie dwa zestawy DNA. Na szczęście nie powoduje żadnego ryzyka.

5. Niektórzy ludzie mają gęstsze kości

Prawie na pewno nie wiesz, co to jest „białko związane z receptorem lipoproteiny o niskiej gęstości 5 (LRP5”. Jest to białko, które zastępuje materię kości, gdy starsze komórki zanikają. Jeśli nie masz ich wystarczająco dużo, możesz cierpieć na osteoporozę, ale przy dużej ilości LRP5, masz większą gęstość kości, co oznacza, że są znacznie silniejsze.

6. Złota krew

Nie chodzi tu o kolor, ale o rzadką mutację odkrytą w 1961 roku. Grupa Rh-0 może mieszać się z każdym rodzajem krwi i jest niesamowicie rzadko spotykana.

7. Dodatkowe żebro

Zadziwiające, ale dodatkowe żebro pojawia się w okolicach obojczyka. Może znacznie różnić się wielkością i powodować dyskomfort, a nawet ból.

8. Maleńka dziurka koło ucha

Ma ją zaledwie 5% ludzi na świecie. Jest to pozostałość z czasów, kiedy żyjące organizmy miały skrzela. Choć ewolucja zrobiła swoje, to niektórzy ludzie nadal mają tę maleńką dziurkę!

9. Niektórzy potrzebują mniej snu

Rzadki gen BHLHE41 lub DEC2 pozwala niektórym ludziom regenerować się znacznie szybciej niż innym, przez co potrzebują mniej snu. Margaret Thatcher, Salvador Dali i Nikola Tesla posiadali go przez co mieli więcej czasu na pracę!

10. Dwurzędność rzęs

Jak sama nazwa wskazuje, osoby z distichiasis mają dwa rzędy rzęs. Kwestia czysto estetyczna, gdyż nie powoduje żadnych zagrożeń lub dyskomfortu. Elizabeth Taylor była posiadaczką takich rzęs.

Może Cię zainteresować