×

Prokuratura podaje dwie możliwe przyczyny pożaru. O jednej z nich mówiło się od początku

15 kwietnia 2019 r. wybuchł pożar w jednej z najsłynniejszych świątyń na świecie, w paryskiej katedrze Notre Dame. Ogień zniszczył iglicę, dach oraz część wnętrza tego wspaniałego budynku. Była to tragedia nie tylko dla mieszkańców Paryża, ale też wielu innych ludzi. Wiadomo, że świątynia zostanie odbudowana. Jednak nadal zastanawiamy się, jaka była bezpośrednia przyczyna pożaru katedry Notre Dame. Francuska prokuratura, prowadząca dochodzenie w tej sprawie, wydała oświadczenie.

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame badana przez francuskich śledczych

Od ponad dwóch miesięcy trwa śledztwo w sprawie pożaru, który częściowo zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu. Dochodzenie prowadzone jest pod kątem zaniedbania, a nie świadomego podpalenia. Potwierdzają to dotychczasowe ustalenia policji.

Śledczy brali pod uwagę różne hipotezy, ale wskazują na przypadek niż celowe wzniecenie ognia. Mają nawet dwie konkretne hipotezy.

Zwarcie instalacji elektrycznej

Jedną z możliwości wybuchu pożaru Notre Dame, jaką biorą pod uwagę specjaliści, jest awaria elektryki. O takiej przyczynie pożaru mówiło się już w kwietniu, ale wtedy francuska policja nie potwierdzała medialnych doniesień.

Niedogaszony papieros

Drugą istotną hipotezą jest pozostawienie niedopałka papierosa przez któregoś z robotników, pracujących przy remoncie katedry.

Rzecznik firmy Le Bras Freres, która wykonywała renowację na dachu świątyni, przyznał:

Pracownicy od czasu do czasu popalali sobie w miejscu pracy. Żałujemy tego. Nie ma jednak możliwości, żeby niedopałek papierosa wywołał pożar Notre Dame

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame wyklucza celowe działanie

Wczorajsze oświadczenie francuskich śledczych było pierwszą oficjalną informacją w sprawie pożaru świątyni z 15 kwietnia. Chociaż przedstawiono dwie najbardziej prawdopodobne przyczyny zaprószenia ognia, to nie podano dowodów świadczących za jedną bądź drugą hipotezą. Śledczy wykluczają jednak tezę, że pożar był wynikiem działania przestępczego.

Jak poinformował prokurator Remy Heitz:

Wstępne wnioski wysnute zostały na podstawie setek rozmów ze świadkami, ale ich przesłuchania nie przyniosły ostatecznej konkluzji. Konieczne będzie przeprowadzenie jeszcze wielu specjalistycznych badań

Odbudowa katedry Notre Dame

Władze Francji liczą na odbudowę świątyni do igrzysk olimpijskich, które będą mieć miejsce w Paryżu w 2024 roku. Przyjęto już ustawę, która zakłada, że podczas prac budowlanych nie zostaną dodane żadne elementy, zmieniające wygląd katedry sprzed pożaru. Jednak póki co, odbudowę Notre Dame utrudniają kwestie polityczno-administracyjne i brak deklarowanych datków od darczyńców.

Bezpośrednia przyczyna pożaru katedry Notre Dame nie jest jeszcze znana. Będą prowadzone dalsze badania i ekspertyzy, aby ją ustalić

zamknij