×

Pożar Notre Dame: Podano właśnie prawdopodobną przyczynę zapalenia się katedry

Cały świat wciąż żyje tym, co wydarzyło się w ostatnim czasie w Paryżu. Pożar Notre Dame to w końcu ogromny cios nie tylko dla Francuzów, ale także obywateli innych państw – rocznie odwiedza ją blisko 13 mln turystów. Od poniedziałku miliony ludzi zadaje sobie pytanie, co mogło być przyczyną tak ogromnej tragedii? Prawdopodobna odpowiedź na to pytanie w końcu została udzielona.

Pożar Notre Dame. Znana jest prawdopodobna przyczyna zapalenia się katedry

Początkowo z Paryża docierała do nas informacja, że do wybuchu pożaru doszło podczas prowadzenia w świątyni prac renowacyjnych. Czyżby faktycznie miały one jakiś wpływ na tragedię?

Śledczy badający sprawę pożaru paryskiej katedry Notre Dame sądzą, że przyczyną tragedii prawdopodobnie było zwarcie elektryczne – powiedział w czwartek chcący zachować anonimowość przedstawiciel francuskiej policji, cytowany przez Associated Press

I choć od ugaszenia pożaru katedry minęło już kilka dni, śledczy wciąż nie pozwalają na przeszukanie gruzu. Tyczy się to również prac remontowych, które nie zostały jeszcze rozpoczęte.

Odbudowa katedry Notre Dame

Prezydent Francji Emmanuel Macron otwarcie mówi, że państwo odbuduje katedrę w przeciągu 5 lat. Chcę tego dokonać zanim w 2024 roku w Paryżu odbędą się letnie igrzyska olimpijskie. Eksperci są jednak innego zdania i uważają, że tak krótki okres może nie być wystarczający na odbudowę ogromnych szkód, jakie wyrządził pożar Notre Dame.

Jest to oczywiście ogromne wyzwanie i historyczna odpowiedzialność – powiedział premier Phillipe w minioną środę.

Koszt odbudowy katedry nie jest jeszcze znany. Nie zmienia to jednak faktu, że każdego dnia kwota przeznaczona na ten szczytny cel błyskawicznie rośnie.

Pozostaje nam mieć tylko nadzieję, że katedra Notre Dame jak najszybciej odzyska swoją dawną świetność i wyjątkowość.

Może Cię zainteresować

zamknij