×

11 polskich zwyczajów, które obcokrajowcy uznają za dziwne. Dla nas są zupełnie normalne

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak widzą nas inne narody i co dziwi innych w nas? Dla nas zwyczaje innych narodów też są niekiedy niezrozumiałe, ale tym razem skupmy się na Polsce.

Polska dla wielu obcokrajowców jest nieodgadnioną zagadką, a wiele naszych przyzwyczajeń i tradycji ich po prostu szokuje. Poniższa lista, znaleziona na zagranicznym portalu będzie dla wielu z nas dobrze znana.

1. Niemal wszystkie filmy są dubbingowane przez jeden, męski głos

Poza granicami Polski zagraniczne filmy najczęściej wyświetlane są z napisami, ale w Polsce jest inaczej. Filmy, które oglądasz w większości polskich kanałów mają męskiego lektora, który czyta całe dialogi, robiąc to bez uczucia, zupełnie neutralnie. Wyobraź sobie scenę, w której kobieta błaga o życie, a jej kwestię czyta męski głos. Dla Polaków to normalne, dla obcokrajowców już niekoniecznie.

Polish TV dubbing in action … from Wozzing With Woz on Vimeo.

2. Imieniny

Można by pomyśleć, że wystarczy świętować czyjeś urodziny, ale nie w Polsce. Bardzo mocno rozwinęła się u nas tradycja obchodzenia imienin. Ma ona korzenie katolickie i wywodzi się ze zwyczaju nazywania dzieci imionami świętych. Jeśli chcesz sprawdzić, w który dzień masz imieniny, wystarczy zajrzeć do kalendarza. Mało tego, często w autobusach na ekranach wyświetlane jest, kto danego dnia obchodzi swoje święto.

podgorze

3. „Sto lat” śpiewane jest nie tylko z okazji urodzin

Dokładnie tak! Polacy „Sto lat” śpiewają w czasie wesel, urodzin, rocznic i chrzcin. Tę piosenkę w polskich rodzinach słyszy się naprawdę często.

4. Znana wszystkim Polakom kanapka

Dla wielu obcokrajowców było to ogromne zaskoczenie, gdy w menu pod pozycją 'sandwich' nie była znana im bułka z mięsem, boczkiem i jajkiem, a zwykły chleb z serkiem, szynką i pomidorkiem.

Słoneczna kanapka

5. „Mogę być grosik winna?”

Kiedy robisz zakupy w lokalnym sklepie, musisz być przygotowany na to, że w każdej chwili z ust sprzedawcy może paść pytanie: „Mogę być grosik winna?”. Do tego notorycznie pytają o drobne i o to, czy ma się „końcówkę” kwoty. Tak, to jest bardzo częste zjawisko.

6. Kapcie dla gości

Kiedy wchodzisz do polskiego domu, zwyczajowo zdejmujesz buty przy drzwiach. Nie byłoby to zaskakujące, ponieważ występuje to także w wielu innych kulturach na świecie, ale w Polsce dodatkowo gość zostaje obdarowany kapciami, aby nie chodził na boso. Niektórzy przynoszą ze sobą parę własnych laczek.

Flickr holiday slippers

7. Suszenie ubrań

Dla obcokrajowców zaskoczeniem jest to, że u większości Polaków nie ma suszarek do ubrań nad pralką, a zamiast tego możesz spotkać stojaki lub linki nad wanną.

8. Pizza + ketchup lub sos czosnkowy

Każdy Włoch prawdopodobnie dostałaby zawału, gdyby podano mu pizzę z ketchupem lub sosem czosnkowym. Ale w Polsce jest to najbardziej oczywisty sposób zjadania tego popularnego dania. Sos czosnkowy rządzi!

9. „Kevin sam w domu” to świąteczna tradycja

„Home Alone” („Kevin sam w domu”) grane jest w telewizji krajowej co roku i oglądane przez ponad 5 milionów ludzi. Dla Polaków stało się tak ważne, że gdy w jednej ze stacji na święta nie pojawił się „Kevin…” napisano w tej sprawie petycję. Od tego czasu nikt nigdy nie próbował tego zmienić, a „Home Alone” jest częścią świąt Bożego Narodzenia, podobnie jak prezenty i świąteczna wieczerza.

home_alone_kevin_scream

10. Przyjaciele rodziców są ciotkami i wujkami

Dla nas to nic dziwnego, ale dla ludzi spoza naszego kraju to dość niespotykana sprawa. Z czego to wynika? Może to być spowodowane samym językiem polskim – jeśli dana osoba jest starsza od ciebie, powinieneś się do niej zwracać pan lub pani. A jeśli to osoba z Twojego bliskiego otoczenia, byłoby dziwnie, gdyby mówiło się do nich tak oficjalnie, dlatego mówimy ciocia i wujek.

11. Parawany!

Jeśli kiedykolwiek byłeś na polskim wybrzeżu, wiesz o czym mówimy. Parawany są wszędzie! Dzięki temu rodzina wyznacza swoje miejsce na plaży i osłania nie tylko przed wiatrem, ale i przed wścibskimi wzrokiem innych.

Windbreaks

Może Cię zainteresować

zamknij