×

Niepokojąca prognoza pogody na zimę. Tak źle nie było od 10 lat!

Prognoza na zimę 2022. Meteorolodzy nie pozostawiają złudzeń, czeka nas bardzo ostra zima. Eksperci mówią, że tak źle nie było od 10 lat! Czy w tym roku w końcu doczekamy białych świąt?

Prognoza na zimę 2022

Meteorolodzy mają pewność, że czeka nas jedna z ostrzejszych zim. Takiej nie było od przeszło 10 lat. Możemy już zacierać ręce, ale jeszcze nie z zimna. To oznacza, że w końcu doczekamy się w grudniu białych świąt. Jednak jest też druga strona medalu. Eksperci ostrzegają o bardzo niskich temperaturach, które mają wystąpić w okresie zimowym. To przy kryzysie grzewczym nie napawa optymizmem. Taka zima będzie wynikiem zdarzenia z południowej półkuli. Co się takiego stanie?

Prognozy mówią jasno

Pixbay

Chodzi o erupcję podmorskiego wulkanu na Wyspach Tonga, do której doszło w połowie stycznia. To ona odpowiada za chłodne temperatury, które nadejdą zimą. Jak podaje portal Twojapogoda.pl, do atmosfery trafiło dużo pary wodnej.

Podgrzanie dolnej stratosfery oznacza odwrotność w jej górnej części, która staje się chłodna i sucha.

– czytamy.

Ocieplenie dolnej stratosfery na południowej półkuli wciąż się rozszerza. Eksperci przewidują, że będzie to wpływało na systemy pogodowe na północy globu.

Brak dominującego ośrodka barycznego nad Europą zwykle kończy się mroźniejszą zimą. Nie jest to jeszcze pewne, natomiast takie może być pokłosie odległej erupcji wulkanicznej.

– podsumowuje portal i zaznacza, że obecne prognozy jeszcze o tym nie wspominają.

Prognoza na zimę 2022. Jaka będzie zima w Polsce?

W ocenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w eksperymentalnej prognozie długoterminowej temperatury i opadów w grudniu ma być ciepło i mokro. Sygnalizuje to, że możemy spodziewać się opadów śniegu, którego brakowało w okresie zimowym w ostatnich latach.

Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

– informuje IMGW.

Również w następnych miesiącach zimowych temperatura nie będzie odbiegać od normy, która utrzymywała się w ostatnich latach. Synoptycy państwowego instytutu spodziewają się jednak, że w całym kraju będzie więcej opadów niż zwykle.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, https://pogoda.se.pl › mrozna-i-snie..., Mroźna i śnieżna zima jednak zaatakuje Polskę?! Sprzeczne prognozy ...
Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij