×

Pogrzeby online. Jest już pierwsza oferta polskiej firmy funeralnej

Pogrzeby online oferuje polska firma funeralna. Ceremonia odbywa się w kościele i na cmentarzu, a relacja jest na bieżąco transmitowana w Internecie.

Rządowe obostrzenia

Ze względu na drugą falę pandemii, rząd wprawdzie nie zdecydował się zamknąć kościołów, jednak wprowadził limit 1 osoby na 15 m kw. Nowe przepisy obowiązują zarówno w trakcie codziennych nabożeństw, jak i podczas pogrzebów i ślubów.
To sprawia, że wielu bliskich i przyjaciół nie może uczestniczyć w tych ceremoniach.

Przekonali się o tym ostatnio m.in. przyjaciele Dariusza Gnatowskiego, którzy ze względu na pandemię nie mogli licznie uczestniczyć w ostatniej drodze aktora, uwielbianego Boczka z serialu Świat według Kiepskich.

Branża funeralna na ograniczenia zareagowała ofertą pogrzebów online. Jak wyjaśnia firma Relive w komunikacie prasowym, pomysł nie jest nowy:

Usługa pogrzebów online jest znana i dostępna w wielu krajach. Już prawie połowa walijskich zakładów pogrzebowych zainstalowała w salach kamery i umożliwia transmisje pogrzebu przez internet. Właściciele zakładów pogrzebowych twierdzą, że nie spotkali się ze sprzeciwem ze strony wiernych ani księży. W Polsce jest to nowa usługa, którą świadczy firma z Lublina.

Pogrzeby online

Ceremonia, odbywająca się w kościele i na cmentarzu, jest transmitowana w internecie. Bliscy i przyjaciele zmarłego otrzymują link, identycznie jak w przypadku wideokonferencji, w który wystarczy kliknąć, aby rozpocząć transmisję. Po jej zakończeniu  można pobrać plik z filmem i bez ograniczeń odtwarzać pod tym samym linkiem lub zachować w pamięci komputera. Dodatkowo, na specjalne życzenie firma Relive może zmontować film z uroczystości.

Jak wyjaśniają założyciele firmy Tomasz Jurowicz i Andrzej Maj:

Naszym celem jest chęć pomocy ludziom, którzy schorowani, z powodu kwarantanny lub restrykcji związanych z pandemią nie mogą być blisko przy osobie, którą lubili lub kochali, podczas jej ostatniej drogi. Dla wielu niemożność uczestnictwa w pogrzebie i pożegnania zmarłego to ogromna strata. Nowoczesna technika daje jednak opcję bezpośredniego bycia razem z rodziną poprzez streamingi online, bez względu na to, w jakim miejscu w Polsce i na świecie się znajdują. Dzięki pogrzebom online rodzina znów czuje się zjednoczona w tym trudnych i bolesnym czasie.

Źródła: warszawa.wyborcza.pl, mamstartup.pl, transmisjapogrzebu.online
Fotografie: Transmisja pogrzebu

Może Cię zainteresować