×

Jest decyzja w sprawie pensji minimalnej w 2021. Zarobimy mniej niż obiecywano!

Ile wyniesie płaca minimalna 2021? Centrum Informacyjne Rządu opublikowało decyzję w sprawie podstawowego wynagrodzenia dla pracownika w przyszłym roku.

Płaca minimalna 2021

O wzroście płacy minimalnej mówili politycy Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami. Jednakże z obiecanych 3000 zł lub 3100 zł pozostała mniejsza suma.

We wtorek (15 września) rząd zajął się projektem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia. Chodzi zarówno o wynagrodzenia za pracę, jak i wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2021 roku. Jak czytamy w komunikacie CIR:

Rząd konsekwentnie poprawia sytuację pracowników, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie. W 2021 r. minimalna pensja wzrośnie w porównaniu do 2015 r. o 1050 zł.

Nowa stawka wyniesie 2,8 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa 18,3 zł. Rząd szacuje, że z ustawy skorzysta 17 mln pracowników. Otrzymując wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Skutki zmian odczują również pracodawcy, którzy poniosą wyższe koszty wypłaty wynagrodzeń. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

Zmiany na lepsze?

Płaca minimalna od lat jest przedmiotem sporów po obu stronach barykady politycznej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku podniesienie pensji minimalnej. Suma miała wynosić 3 tys. zł na koniec 2020 roku. Z kolei na koniec 2023 roku miała osiągnąć już 4 tys. złotych.

Autorzy projektu przyznają, że obecnie ocena wpływu podniesienia wynagrodzenia minimalnego do 2,8 tys. zł jest utrudniona w związku z epidemią COVID-19.

Warto pamiętać, że do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach. Mowa także o nagrodach jubileuszowych, odprawach emerytalnych i rentowych, a także o dodatku za pracę w nocy.

Źródła: biznes.radiozet.pl, dziendobry.tvn.pl, strefabiznesu.pl
Fotografie: Twitter, Pixabay, pxhere.com

Może Cię zainteresować

zamknij