×

Obcinanie paznokci zmniejsza ryzyko zakażenia? Pielęgniarka radzi

Obcinanie paznokci zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem? Wiele osób koncentruje się na poprawnym myciu rąk, zapominając o tym, że również zbyt długie paznokcie lub obgryzanie paznokci, może być prostą drogą do zakażenia koronawirusem.

Obcinanie paznokci zmniejsza ryzyko zakażenia?

Nawet jeśli przestrzegasz zasad higieny, regularnie i poprawnie myjesz dłonie, bądź używasz żelu antybakteryjnego, twoje paznokcie ciągle dotykają jakichś powierzchni.

Jak czytamy na dailymail.co.uk, jedna z pielęgniarek mówi:

Wśród wszystkich instrukcji, dotyczących poprawnego mycia rąk (..) nie widziałam, aby ktokolwiek zauważył, że nie można właściwie umyć rąk, jeśli paznokcie są zbyt długie.

Dlatego oprócz zachowania odpowiedniej higieny rąk, ważna jest również odpowiednia higiena paznokci. Kobiety powinny pamiętać, że zarazki mogą utrzymywać się również na lakierze.

Co znaczy, że paznokcie są już „za długie” i mogą zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem?

Jeśli nie możesz przyłożyć ręki do drugiej dłoni, ponieważ paznokcie tworzą dystans, to oznacza, że twoje paznokcie są zbyt długie, by móc je prawidłowo umyć. Chyba że za każdym razem czyścisz je przy pomocy specjalnego pędzelka

– wyjaśnia pielęgniarka i apeluje, by w czasach epidemii pamiętać o regularnym obcinaniu paznokci. To bardzo ważny środek prewencyjny! Nawet, jeśli pamiętasz o tym, że nie powinieneś dotykać twarzy czy ust, możesz to przecież zrobić machinalnie.

Zgubny nałóg!

Bakterie, wirusy, brud, zanieczyszczenia – to wszystko regularnie gromadzi się pod twoimi paznokciami.

Dlatego osoby, które regularnie obgryzają paznokcie, mogą same zwiększać ryzyko zakażenia! Dla większości ten nałóg jest sposobem na rozładowanie stresu, którego przecież ostatnio nam wszystkim nie brakuje.

Jeśli należysz do osób, które nałogowo obgryzają paznokcie, zagrożenie związane z koronawirusem powinno być podwójnie mocnym argumentem do tego, by z tym zerwać!

Obcinanie paznokci zmniejsza ryzyko zakażenia
Pixabay
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij