×

Nowy wiceminister w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jest naprawdę młody

Piotr Patkowski ma zaledwie 29 lat. Został właśnie powołany na wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Urzędowanie rozpoczyna dzisiaj, 16 kwietnia. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Nowi wiceministrowie finansów

15 kwietnia z Ministerstwem Finansów pożegnali się dwaj wiceministrowie: Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski. Premier Mateusz Morawiecki postanowił zastąpić ich młodymi. Do niedawna za konesera młodych talentów uchodził były szef MON Antoni Macierewicz i rzeczywiście, ciężko by było przebić pod względem wieku jego ulubieńców: Edmunda Jannigera i Bartłomieja Misiewicza, jednak premier Morawiecki uczynił krok w tę stronę.

Na wiceministra finansów i wiceszefową Krajowej Administracji Skarbowej powołał Annę Chałupę, absolwentkę ekonomii oraz administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, harcerkę, która w osobiście napisanej notce biograficznej przedstawia się jako:

Wielbicielka gitary, cynamonu, Kubusia Puchatka, nocnych rozmów i szeroko pojętej komunikacji międzyludzkiej. Z natury optymistka, marzyciel, śpioch, zbieracz rzeczy wszelakich, a zwłaszcza papierków od czekolady, ulotek filmowych i ulubionych książek.

Drugim wiceministrem i Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych został 29-letni Piotr Patkowski.

Nowy Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych

Patkowski nie ma wykształcenia finansowego. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych z zakresu zamówień publicznych na SGGW w Warszawie.

Urodzony w 1991 roku Patkowski od lat kręci się koło Morawieckiego. Swoją karierę rozpoczął w jego gabinecie politycznym, potem awansował na jego doradcę jeszcze jako ministra finansów, a następnie, po mianowaniu Morawieckiego premierem, został doradcą Prezesa Rady Ministrów. W styczniu tego roku zastąpił Jacka Sasina na stanowisku Koordynatora Oceny Skutków Regulacji. W międzyczasie zdążył jeszcze wystartować w ostatnich wyborach parlamentarnych z listy Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie. Nie zdobył jednak wystarczającej ilości głosów, by wystarczyło na mandat poselski. Komunikat Ministerstwa Finansów  tak prezentuje jego imponujące dokonania:

Pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w Gabinecie Politycznym ówczesnego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Następnie był doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pełnił też funkcję dyrektora Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na początku 2020 r. mianowany Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji. Uczestnik Zespołu Programowania Prac Rządu.

Jako Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych Patkowski zajmie się naruszeniami dyscypliny, czyli między innymi przypadkami nieustalenia należności Skarbu Państwa, niepobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, niezgodnego z przepisami umorzenie należności Skarbu Państwa, wydatkowania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem określonym przez udzielającego dotacji lub nierozliczenia w terminie otrzymanej dotacji czy niedokonanie w terminie zwrotu dotacji w należnej wysokości.

Swoje urzędowanie rozpoczyna dzisiaj, 16 kwietnia.

Źródła: businessinsider.com.pl, www.fakt.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować